Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز آزمایشی روش درمانی مبتنی بر پلاسما برای بیماران کرونا در فرانسه

روش جدید درمان بیماران کرونایی در فرانسه
روش جدید درمان بیماران کرونایی در فرانسه Copyright EFS/Jimmy Delpire/Logic Corporate
Copyright EFS/Jimmy Delpire/Logic Corporate
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از پزشکان در مرکز انتقال خون شهر لیون فرانسه از روز ۳۰ مارس یک آزمایش بالینی تازه را آغاز کرده‌اند که هدف آن درمان مبتلایان با استفاده از روش پلاسمای خونی است.

آگهی

گروهی از پزشکان در مرکز انتقال خون استان اوورنی-رون-آلپ فرانسه از روز ۳۰ مارس یک آزمایش بالینی تازه را آغاز کرده‌اند که هدف آن درمان مبتلایان با استفاده از روش پلاسمای خونی است.

دکتر اولویه اکه، محقق ایمنی‌شناسی بالینی در بیمارستان لیون، می‌گوید: «به نظر می‌رسد مشکلات تنفسی تا بخشی به دلیل حضور زیاد مواد التهاب‌زا در خون (موسوم به «طوفان سیتوکین» که در اثر کار سیستم دفاعی بدن و به طور زیاده از حدی تولید می‌شوند) است. حضور این عامل مانع می‌شود که بدن بتواند در مقابل ویروس و دیگر عفونت‌ها از خود دفاع کند.»

ترشح زیاده از حد ملکول‌های پروتئینی سیتوکین (Cytokine) که بخشی از سیستم دفاعی بدن به شمار می‌روند، با از کار انداختن اعضا می‌تواند در نهایت به مرگ بیمار منجر شود.

دکتر اکه در توصیف این روش می‌گوید: «روش ما متکی بر این است که با انجام فرایند تعویض پلاسما، خون بیمار را به روشی استریل خارج می‌کنیم، سپس پلاسمای حاوی زیادی مواد ملتهب‌کننده و غیرمفید را را از آن برمی‌داریم و سپس با پلاسمای اهدا شده از سوی یک فرد سالم آن را جایگزین می‌کنیم.»

دکتر فابریک کونیاس، مدیر بخش علمی مرکز تحقیق رون-آلپ، که این پروژه را در دو منطقه لیون و سن‌اتین در دست اجرا دارد می‌گوید استفاده از این روش نوآورانه وضعیت تنفسی بیمار را در کوتاه مدت بهبود بخشیده و توانایی ایمنی بدن وی را در بلند مدت تقویت می‌کند.

وی درباره شرایط انجام آزمایش بالینی می‌افزاید: «افراد داوطلب در این پروژه نخست رضایت خود را به صورت کتبی اعلام می‌کنند. سپس به صورت تصادفی و با قرعه‌کشی شرکت کنندگان در این آزمایش بالینی مشخص می‌شوند.»

انتظار می‌رود که در گام نخست ۱۳۲ بیمار در این پروژه شرکت کنند.

استفاده از روش‌های مبتنی بر پلاسما پیشتر نیز در جهان گزارش شده بود و برای نمونه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در ماه اوت گذشته مجوزی اضطراری برای استفاده از روشی مبتنی بر پلاسما در خصوص درمان بیماران کرونا صادر کرده بود. تحقیقات در این کشور نشان داده بود اگر در سه روز نخست بستری بیمار در بیمارستان از روش تزریق پلاسمای حاوی پادتن استفاده شود روند بهبودی تسریع شده و مرگ و میر کاهش می یابد.

تزریق پلاسمای تغلیظ شده یک روش درمانی است که برای مبارزه با شیوع آنفولانزا و سرخک در دوران فقدان واکسن این بیماری‌ها استفاده می‌شد و اخیراً نیز این روش برای درمان بیماری ابولا آزمایش شده است. هنگامی که بدن با تهاجم یک ویروس جدید مواجه می‌شود، پروتئین‌هایی به نام پادتن (آنتی‌بادی) تولید می‌کند که به طور ویژه با عفونت مبارزه می‌کند. پادتن‌ها در پلاسما (قسمت زرد مایع خون) شناور می‌شوند.

در حال حاضر در برخی کشورهای جهان از جمع‌آوری و تزریق پلاسمای نجات‌یافتگان از بیماری کووید-۱۹ برای درمان مبتلایان جدید استفاده می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توصیه جدید سازمان جهانی بهداشت: از پلاسما درمانی در بیماران مبتلا به کرونا خودداری کنید

۱۲۵ میلیون دلار از منابع ارزی ایران در عراق برای خرید واکسن کرونا آزاد می‌شود

انستیتو پاستور به فرانسوی‌ها نوید تابستانی بدون دغدغه‌های کرونایی داد