وزیر خارجه بریتانیا رفتار ایران با نازنین زاغری را مصداق «شکنجه» دانست

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومینیک راب در پاسخ به این پرسش که آیا نازنین زاغری رتکلیف به «گروگان» گرفته شده است گفت استدلال آوردن در رد چنین توصیفی «دشوار» است.

آگهی

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه گفت رفتاری که با نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران می شود مصداق «شکنجه» است.

سخنان وزیر خارجه بریتانیا در حالی بیان شد که حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری رتکلیف روز دوشنبه گذشته در گفتگو با رسانه های ایران گفته بود که موکلش در دومین پرونده قضایی اش به یک سال حبس تعزیری و منع خروج از کشور محکوم شده است.

حجت کرمانی افزوده بود که او و موکلش به رای بدوی دادگاه اعتراض خواهند کرد. نازنین زاغری رتکلیف روز ۱۷ اسفند سال گذشته پس از پایان دوران محکومیت پنج ساله اش از زندان آزاد شده بود. با این حال او اجازه خروج از ایران را پیدا نکرد. اتهام این شهروند ایرانی-بریتانیایی در دومین پرونده قضایی اش «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دلیل «شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با شبکه بی بی سی فارسی» بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نازنین زاغری رتکلیف، ۴۲ ساله در اولین پرونده قضایی اش با اتهام «جاسوسی» و «تلاش برای براندازی» روبرو شده بود. او اتهام های مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «بی بی سی» گفت: «فکر می کنم رفتاری که با او می شود مصداق شکنجه است و مقامات ایران به روشنی و بدون اما و اگر وظیفه دارند او را آزاد کنند.»

دومینیک راب در پاسخ به این پرسش که آیا نازنین زاغری رتکلیف به «گروگان» گرفته شده است گفت استدلال آوردن در رد چنین توصیفی «دشوار» است. وی همچنین حکومت ایران را متهم کرد که از نازنین زاغری رتکلیف مانند «ابزاری» در رابطه با لندن استفاده می کند.

وزیر خارجه بریتانیا بر لزوم آزادی «فوری و بی قید و شرط» نازنین زاغری رتکلیف تاکید کرد.

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز فروردین سال ۱۳۹۵ در فرودگاه و هنگام بازگشت از سفر به ایران برای دیدار با خانواده اش بازداشت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گاردین به نقل از یک مقام ایرانی: ۴۰۰ میلیون پوند پرداختی بریتانیا در عمان بلوکه شد

بریتانیا در اعتراض به کیفرخواست جدید علیه نازنین زاغری سفیر ایران را احضار کرد

آمریکا و بریتانیا اعضای واحد ۸۴۰ سپاه قدس و «شبکه ایرانی ترور روزنامه‌نگاران» را تحریم کردند