پارلمان اروپا قانون حذف سریع «محتوای آنلاین تروریستی» را تصویب کرد

قانونی برای حذف سریع محتوای آنلاین مرتبط با تروریسیم در کشورهای اتحادیه اروپا
قانونی برای حذف سریع محتوای آنلاین مرتبط با تروریسیم در کشورهای اتحادیه اروپا Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا با ارائه این قانون گفت: «این آیین‌نامه سواستفاده تروریست‌ها از اینترنت برای جذب نیرو، تحریک به حمله و تجلیل از جنایت‌هایشان را دشوارتر می‌کند.»

آگهی

طبق قوانین سخت‌گیرانه‌ای که روز چهارشنبه ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) در پارلمان اروپا تصویب شد، محتواهای آنلاین که ماهیتی «تروریستی» دارند باید در مدت یک ساعت از پلت‌فرم‌های آنلاین حذف شوند. 

حامیان این قانون می‌گویند با تصویب این قانون تحریک یا برنامه‌ریزی برای حمله و یا جذب عضو برای تروریست‌ها دشوارتر می‌شود اما در مقابل گروه‌های حقوق بشری نسبت به تاثیر منفی این قانون در حوزه آزادی بیان هشدار می‌دهند.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا با ارائه این قانون گفت: «این آیین‌نامه سواستفاده تروریست‌ها از اینترنت برای جذب نیرو، تحریک به حمله و تجلیل از جنایت‌هایشان را دشوارتر می‌کند.»

وی افزود: «بدون داشتن کتابچه‌های راهنمای آنلاین، ساخت بمب دشوارتر است. بدون ویدئوهای تبلیغاتی پر زرق و برق مسمومیت ذهن جوانان دشوارتر است.»

بدون داشتن کتابچه‌های راهنمای آنلاین، ساخت بمب دشوارتر است. بدون ویدئوهای تبلیغاتی پر زرق و برق مسمومیت ذهن جوانان دشوارتر است
یلوا یوهانسون
کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا این طرح را در سال ۲۰۱۸ پیشنهاد کرده بود و نمایندگان پارلمان این اتحادیه چهارشنبه عصر آن را بدون رای‌گیری تصویب کردند چرا که پیش از این در دسامبر گذشته درباره این طرح به یک توافق اولیه رسیده بودند و به طرح نهایی ماده‌ای اضافه نشده بود.

این مقررات متن، تصاویر، صدا و ویدئوهای ضبط شده یا آنلاین را هدف قرار می‌دهد.

هنگامی که یک ارائه دهنده خدمات یا محتوای آنلاین، دستور حذف مطلبی را از «مرجع صالح» یک کشور عضو اتحادیه اروپا دریافت می‌کند، یک ساعت فرصت داد تا مطلب را حذف یا مسدود کند و اگر از انجام چنین اقدامی سر باز بزند با خطر جریمه تا چهار درصد از گردش مالی شرکت روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر این درخواست را می‌توان به پلتفرمی که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند ارائه داد که در این صورت کشور میزبان ۷۲ ساعت فرصت دارد ارزیابی کند درخواست موجه است یا نه.

محتوای مورد استفاده برای اهداف آموزشی، روزنامه‌نگاری، هنری یا پژوهشی از این موضوع معاف هستند و «محتوای تروریستی محسوب نمی‌شوند».

چرا گروه‌های مدافع حقوق بشر مخالف هستند؟

گروه‌های مدافع حقوق بشر این نگرانی را مطرح کرده‌اند که این قانون آزادی بیان را محدود می‌کند. حدود ۶۰ گروه حقوق بشر، انجمن‌های روزنامه‌نگاری و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز از اعضای پارلمان اروپا خواسته بودند که این قانون را تصویب نکنند.

آن‌ها در نامه‌ای که قبل از جلسه روز گذشته پارلمان اروپا ارسال شده بود، هشدار دادند که محدودیت زمانی یک ساعته برای حذف محتوای به اصطلاح تروریستی باعث می‌شود تا پلتفرم‌های آنلاین از ابزارهای خودکار برای کنترل محتوا استفاده کنند. به اعتقاد این گروه‌ها، چنین ابزارهایی عدم شفافیت و دقت را افزایش می‌دهند.

آن‌ها تاکید کردند که ابزارهای خودکار نمی‌توانند گفتار درباره تروریسم را از محتوای تروریستی متمایز کنند که این بدان معنی است که محتوای قانونی نیز حذف خواهد شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید مقررات لازم را از ماه آینده در قوانین خود در این زمینه بگنجانند و این قانون یک سال دیگر کاملا اجرایی می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه بررسی لایحه جدید ضد تروریسم را کلید زد

غول‌های فن‌آوری زیر تیغ؛ اروپا در پی قوانینی که می‌تواند زندگی آنلاین را تغییر ‌دهد

اروپا برای مقابله با محتوای آنلاین مرتبط با تروریسم به توافق اولیه دست یافت