اروپا برای مقابله با محتوای آنلاین مرتبط با تروریسم به توافق اولیه دست یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تلاش برای مقابله با محتوای آنلاین مرتبط با تروریسم
تلاش برای مقابله با محتوای آنلاین مرتبط با تروریسم   -   کپی رایت  CANVA PRO

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر)‌ به یک توافق اولیه رسیدند تا در صورت حصول توافق نهایی محتوای آنلاین مرتبط با تروریسم در حداکثر یک ساعت پس از ارسال آن حذف شود.

این توافق موقت در حالی اعلام شد که رهبران اتحادیه اروپا در یک نشست دو روزه در بروکسل گرد هم آمدند تا در موضوعاتی مانند هماهنگی پلیس مرزی پس از حملات تروریستی در فرانسه و اتریش بحث کنند.

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «اتحادیه اروپا در تلاش است تا تروریست‌ها را در استفاده از اینترنت برای افراطی سازی، استخدام و تحریک به خشونت بازدارد.»

موضوع آزادی بیان در این توافق اولیه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در صورت نهایی شدن این توافق، مقام‌های دولتی می‌توانند برای حذف محتوا یا غیرفعال کردن دسترسی به محتوای مشکل دار در این زمینه در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، پلت‌فرم‌ها و ابزارهایی را سفارش دهند.

آیین‌نامه پیشنهادی باید به‌طور رسمی از سوی نمایندگان پارلمان اروپا و وزرای اتحادیه اروپا تصویب شود.

از زمان حملات مرگبار پنج سال پیش در پاریس که در آن مهاجمانی که از سوریه بازگشته بودند دست داشتند، اتحادیه اروپا بارها و بارها تحت تاثیر اقدام‌های افراطی قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۹ هفت حمله تروریسی مرتبط با اسلامگرایان افراطی در اروپا انجام شد و دو برابر آن نیز خنثی شد.