Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

غول‌های فن‌آوری زیر تیغ؛ اروپا در پی قوانینی که می‌تواند زندگی آنلاین را تغییر ‌دهد

اتحادیه اروپا به دنبال قوانین سخت‌گیرانه علیه غول‌های فن‌آوری
اتحادیه اروپا به دنبال قوانین سخت‌گیرانه علیه غول‌های فن‌آوری Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غول‌های فن‌آوری ایالات متحده آمریکا مانند فیس‌بوک و گوگل در اروپا با مقررات بی‌سابقه‌ای روبرو می‌شوند چراکه اتحادیه اروپا آماده است تا از پیشنهادهای تاثیرگذاری رونمایی کند که می‌تواند چهره زندگی آنلاین را تغییر دهد.

آگهی

غول‌های فن‌آوری ایالات متحده آمریکا مانند فیس‌بوک و گوگل در اروپا با مقررات بی‌سابقه‌ای روبرو می‌شوند چراکه اتحادیه اروپا آماده است تا از پیشنهادهای تاثیرگذاری رونمایی کند که می‌تواند چهره زندگی آنلاین را تغییر دهد.

اتحادیه اروپا می خواهد با قانون خدمات دیجیتال به همراه قانون بازارهای دیجیتال، شرایط سختی را برای غول‌های اینترنتی به منظور تجارت در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا تعیین کند.

پیشنهاد مارگارت وستاگر، معاون اجرایی کمیسیون اروپا و تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اروپا که سه‌شنبه آینده رونمایی می‌شود، از غول‌های فن‌آوری با عنوان «دروازه‌بان»های اینترنتی نام می‌برد.

وستاگر در این زمینه می‌گوید: «ما به جایی رسیده‌ایم که قدرت مشاغل دیجیتال به‌ویژه بزرگترین دروازه‌بان‌ها، آزادی‌ها، فرصت‌ها حتی دموکراسی ما را تهدید می‌کند.»

وی اضافه می‌کند: «بنابراین برای بزرگترین دروازه‌بان‌های جهان همه چیز باید تغییر کند. آن‌ها باید مسئولیت بیشتری بپذیرند.»

این پیشنهادها یک روند طولانی و پیچیده تصویب را با همراهی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا و شرکت‌ها و اتحادیه‌های تجاری طی می‌کند.

طی دهه گذشته، اتحادیه اروپا در تلاش برای مقابله با قدرت غیر قابل غلبه فن‌آوری‌های بزرگ، میلیاردها یورو جریمه ضد انحصاری علیه گوگل را اعلام کرد اما منتقدان معتقدند این روش برای تغییر رفتار این شرکت اثر چندانی نداشت.

اتحادیه اروپا همچنین به اپل دستور داده است تا میلیاردها یورو مالیات معوقه خود را به ایرلند بپرداز اما این تصمیم از سوی بالاترین دادگاه اتحادیه اروپا لغو شد.

جزییات پیشنهاد کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است به دقت محافظت شده و تنها موارد اندکی به بیرون درز کرده است.

اما آنچه که مشخص است تعیین باید‌ها و نبایدهایی برای دروازه‌بان‌ها است.

این در حالیست که جایگاه انحصاری ویژه غول‌های فن‌آوری و نادیده گرفتن قوانین رقابتی به تازگی با انتقاد جدی دولت آمریکا نیز مواجه شده، به نحوی که دولت فدرال ایالات متحده در اقدامی کم سابقه از شرکت گوگل شکایت کرده است.

برای نخستین بار ما یک مقررات نامتقارن خواهیم داشت که فقط بر روی بازیکنان بزرگ متمرکز است. ما قصد داریم قوانینی برای مهار قدرت آن‌ها وضع کنیم
الکساندر دو استریل
مدیرعامل اندیشکده مرکز تنظیم مقررات در اروپا

انتظار می‌روند قانون خدمات دیجیتال با امکان دسترسی به محتوای غیرقانونی به‌صورت آنلاین با قدرت اعمال جریمه احتمالا از طریق یک مرجع جدید در اتحادیه اروپا که جایگزین سیستم داوطلبانه موجود شود، کمیسیون را در پیگرد قانونی پلت‌فرم‌های شبکه‌های اجتماعی قوی‌تر کند.

الکساندر دو استریل، مدیرعامل اندیشکده مرکز تنظیم مقررات در اروپا به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «گوگل، اپل، فیس‌بوک، آمازون و مایکروسافت از اقداماتی که می‌تواند در بقیه جهان نیز الگو شود ترسیده‌اند.»

وی افزود: «برای نخستین بار ما یک مقررات نامتقارن خواهیم داشت که فقط بر روی بازیکنان بزرگ متمرکز است. ما قصد داریم قوانینی برای مهار قدرت آن‌ها وضع کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا تحت فشار واشنگتن طرح «مالیات دیجیتال» خود را به حال تعلیق درآورد

پارلمان اروپا قانون حذف سریع «محتوای آنلاین تروریستی» را تصویب کرد

جوزپ بورل: ناتو مکمل استقلال راهبردی اروپاست؛ اتحادیه هم باید در مواجهه با چالش‌ها سریع‌تر عمل کند