ناوچه آمریکایی مقابل شناورهای سپاه در خلیج فارس تیر هشدار شلیک کرد

ناوچه فایربولت آمریکا در خلیج فارس
ناوچه فایربولت آمریکا در خلیج فارس Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مأموران نیروی دریایی ما هشیارند و درعین‌حال حق ذاتی دفاع از خود را محفوظ می‌دانند.»

آگهی

ارتش آمریکا اعلام کرد یک ناوچهٔ این کشور در خلیج فارس شامگاه دوشنبه به‌هنگام رویارویی با چند قایق سپاه پاسداران مجبور به شلیک تیر هشدار شده است.

طبق اعلام ارتش آمریکا، وقتی سه قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به حدود ۶۰ متری ناوچهٔ «فایربولت» رسیدند این ناوچه با تماس مستقیم بی‌سیم به آنها هشدار داده است، اما قایق‌های تندرو همچنان به «حرکات خطرناکشان» در مسیر ادامه داده‌اند تا بالاخره ناوچهٔ فایربولت چندین تیر هوایی به‌نشانهٔ هشدار شلیک کرده و قایق‌ها از محل دور شده‌اند.

سخنگوی ناوگان دریایی پنجم آمریکا مستقر در خلیج فارس با اعلام این خبر گفت: «مأموران نیروی دریایی ما تعلیم دیده‌اند تا به شکل حرفه‌ای رفتار کنند و هشیارند. درعین‌حال افسران ما حق ذاتی دفاع از خود را محفوظ می‌دانند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز گذشته نیز ارتش آمریکا از وقوع برخوردهای مشابهی در ابتدای ماه جاری میلادی خبر داده بود. مقامات آمریکایی گفتند شناورهای دریایی سپاه پاسداران ایران در اوایل ماه آوریل دو بار به کشتی‌های گشت‌زنی آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده و در مسیر حرکت آنها اختلال ایجاد کرده‌‌اند.

رویارویی‌هایی از این دست در سال‌های اخیر بی‌سابقه نبوده است گرچه طبق اعلام ارتش آمریکا از آخرین نمونهٔ آنها یک سال می‌گذرد.

برخی تحلیل‌گران می‌گویند چنین برخورد‌هایی از سوی سپاه پاسداران در آستانهٔ ازسرگیری مذاکرات برجام، برای فشار آوردن به دولت حسن روحانی صورت می‌گیرد.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای غرب و ایران، روز سه‌شنبه در وین از سر گرفته شد و طرفین بر لزوم تسریع مذاکرات تأکید کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران از پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره نور ۳ به فضا خبر داد

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد