ناوچه آمریکایی مقابل شناورهای سپاه در خلیج فارس تیر هشدار شلیک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ناوچه فایربولت آمریکا در خلیج فارس
ناوچه فایربولت آمریکا در خلیج فارس   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

ارتش آمریکا اعلام کرد یک ناوچهٔ این کشور در خلیج فارس شامگاه دوشنبه به‌هنگام رویارویی با چند قایق سپاه پاسداران مجبور به شلیک تیر هشدار شده است.

طبق اعلام ارتش آمریکا، وقتی سه قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به حدود ۶۰ متری ناوچهٔ «فایربولت» رسیدند این ناوچه با تماس مستقیم بی‌سیم به آنها هشدار داده است، اما قایق‌های تندرو همچنان به «حرکات خطرناکشان» در مسیر ادامه داده‌اند تا بالاخره ناوچهٔ فایربولت چندین تیر هوایی به‌نشانهٔ هشدار شلیک کرده و قایق‌ها از محل دور شده‌اند.

سخنگوی ناوگان دریایی پنجم آمریکا مستقر در خلیج فارس با اعلام این خبر گفت: «مأموران نیروی دریایی ما تعلیم دیده‌اند تا به شکل حرفه‌ای رفتار کنند و هشیارند. درعین‌حال افسران ما حق ذاتی دفاع از خود را محفوظ می‌دانند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز گذشته نیز ارتش آمریکا از وقوع برخوردهای مشابهی در ابتدای ماه جاری میلادی خبر داده بود. مقامات آمریکایی گفتند شناورهای دریایی سپاه پاسداران ایران در اوایل ماه آوریل دو بار به کشتی‌های گشت‌زنی آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده و در مسیر حرکت آنها اختلال ایجاد کرده‌‌اند.

رویارویی‌هایی از این دست در سال‌های اخیر بی‌سابقه نبوده است گرچه طبق اعلام ارتش آمریکا از آخرین نمونهٔ آنها یک سال می‌گذرد.

برخی تحلیل‌گران می‌گویند چنین برخورد‌هایی از سوی سپاه پاسداران در آستانهٔ ازسرگیری مذاکرات برجام، برای فشار آوردن به دولت حسن روحانی صورت می‌گیرد.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای غرب و ایران، روز سه‌شنبه در وین از سر گرفته شد و طرفین بر لزوم تسریع مذاکرات تأکید کردند.