روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه یک دیپلمات ایتالیایی را اخراج کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه تصمیم به اخراج یک دیپلمات ایتالیایی گرفت
روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه تصمیم به اخراج یک دیپلمات ایتالیایی گرفت   -   کپی رایت  AP Photo

دولت مسکو روز دوشنبه در واکنش به تصمیم ماه گذشته ایتالیا مبنی بر اخراج دو دیپلمات روس اعلام کرد که به یک دیپلمات ایتالیایی ۲۴ ساعت فرصت داده است تا خاک روسیه را ترک کند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اخراج این دیپلمات ایتالیایی به تلافی «اقدامات غیردوستانه و توجیه ناپذیر» این کشور صورت می‌گیرد. در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده که اخراج یک وابسته نظامی سفارت ایتالیا به سفیر این کشور در مسکو ابلاغ شده است.

وزارت خارجه ایتالیا در واکنش به تصمیم روز دوشنبه مسکو با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را «بی‌پایه و غیرمنصفانه» توصیف کرد. پلیس ایتالیا حدود یک ماه پیش یک افسر نیروی دریایی این کشور را حین تحویل اسناد سری به یک مقام نظامی روسیه بازداشت کرد. به دنبال این حادثه وزارت خارجه ایتالیا تصمیم به اخراج دو دیپلمات روسیه که در این ماجرا نقش داشتند گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افسر بازداشت شده ارتش ایتالیا پس از بازداشت گفته بود که به دلیل «نیاز مالی» تصمیم گرفت تا اطلاعاتی محرمانه را در ازای دریافت پول در اختیار مقام نظامی روسیه بگذارد. این افسر ارتش ایتالیا هنگام تحویل اسناد محرمانه در پارکینگی در رم بازداشت شد.

لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا پیش از این ماجرای جاسوسی روسیه از کشورش را «اقدامی بسیار جدی و خصمانه» توصیف کرده بود. یکی از رسانه‌های ایتالیا گزارش داده بود که اطلاعات محرمانه‌ای که مقام نظامی روسیه به دنبال آن بوده است شامل برخی پرونده‌های ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) می‌شد. با این حال ناتو از تائید یا تکذیب این گزارش خودداری کرد.