Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه توسط بایدن؛ واکنش ارمنستان، آذربایجان و ترکیه

بزرگداشت نسل‌کشی ارامنه در ایروان
بزرگداشت نسل‌کشی ارامنه در ایروان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ارشد ارمنستان، آذربایجان و ترکیه روز شنبه به اقدام جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه واکنش نشان دادند.

آگهی

مقامات ارشد ارمنستان و ترکیه روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) به اقدام جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه واکنش نشان دادند.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، از اقدام «بسیار قاطع در برابر عدالت و حقیقت تاریخی» آمریکا استقبال کرد و آن را «یک پشتیبانی بی‌بدیل از بازماندگان قربانیان نسل‌کشی ارامنه» نامید.

وی گفت این حرکت آمریکا در به رسمیت شناختن نسل‌کشی، «یک نمونه دلگرم‌کنده برای همه کسانی است که می‌خواهند یک جامعه بین‌المللی منصف و مداراجو ایجاد کنند.»

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان اما در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان با اعلام این که کشورش همیشه در کنار ترکیه خواهد بود اظهارات اخیر جو بایدن را اشتباه و خطایی تاریخی و غیرقابل قبول و مضر به روند همکاری در منطقه خواند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه همزمان با یکصد و ششمین سالگرد بزرگداشت قربانیان تبعید و کشتار ارامنه در امپراطوری عثمانی، از این واقعه به عنوان «نسل‌کشی» یاد کرد.

همزمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بدون اشاره به نام جو باید «اشخاص ثالث» را به مداخله در امور ترکیه متهم کرد.

آقای اردوغان در پیامی به کلیسای ارامنه در استانبول گفت: «هیچ‌کس سودی نمی‌برد که این بحث‌ها، که باید توسط مورخان انجام شوند، توسط اشخاص ثالث سیاسی شده و به عنوان ابزاری برای مداخله در کشور ما استفاده شوند.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز در واکنش گفت کشورش «نیاز به درس افراد دیگر درباره تاریخ خودش ندارد.»

آقای چاووش اوغلو همچنین اندکی پس از اعلام پیام رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: «کلمات نمی‌توانند تاریخ را تغییر دهند یا بازنویسی کنند.»

بنا به برخی منابع حدود ۶۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون ارمنی حد فاصل سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳میلادی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند. ترکیه کشته شدن ارامنه در جنگ جهانی اول از سوی امپراتوری عثمانی را می‌پذیرد اما شمار کشته شدگان را بسیار کمتر می‌داند و این رویداد را نه یک نسل‌کشی برنامه‌ریزی شده بلکه جزو پیامدهای طبیعی جنگ بر‌می‌شمارد.

بیش از بیست کشور و شمار زیادی از مورخان در جهان کشتار و تبعید ارامنه ساکن در سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در دوران جنگ اول جهانی را به عنوان مصداق بارز «نسل‌کشی» به رسمیت می‌شناسند؛ رویکردی که به شدت مورد اعتراض آنکارا است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن کشتار ارامنه در زمان امپراتوری عثمانی را بعنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت

مقام‌های آمریکایی: بایدن احتمالا کشتار ارامنه را به‌عنوان نسل‌کشی به رسمیت خواهد شناخت

ادامه مقاومت بایدن در برابر درخواست‌ها برای کناره‌گیری: «هفته آینده به کارزار انتخاباتی برمی‌گردم»