Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه؛ پرچم‌های ترکیه و آذربایجان در ایروان به آتش کشیده شد

لحظه به آتش کشیدن پرچم ترکیه در ایروان، پایتخت ارمنستان
لحظه به آتش کشیدن پرچم ترکیه در ایروان، پایتخت ارمنستان Copyright تظاهرات در ۱۰۶ امین سالگرد کشتار ارامنه
Copyright تظاهرات در ۱۰۶ امین سالگرد کشتار ارامنه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنچه در تظاهرات امسال خشم شهروندان ارمنستان به ترکیه، نزدیکترین متحد جمهوری آذربایجان را دو چندان کرده، جنگ اخیر بر سر قره‌باغ است.

آگهی

هزاران نفر روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در ایروان، پایتخت ارمنستان، در یکصد و ششمین سالگرد تبعید و کشتار ارمنی‌ها در امپراطوری عثمانی که از آن به عنوان «نسل‌کشی» یاد می‌کنند تظاهرات کردند و پرچم‌های ترکیه و آذربایجان را به آتش کشیدند.

ایروان
پرچم ترکیه به آتش کشیده شدایروان

همزمان قرار است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تا ساعاتی دیگر اولین رئیس جمهوری باشد که از واقعه ارمنی‌ها بدست سربازان امپراطوری عثمانی در طول جنگ جهانی اول به عنوان «نسل‌کشی» یاد می‌کند.

تاکنون و در کنار پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، ۳۲ کشور و یا پارلمان، از جمله پارلمان اتحادیه اروپا، کشتار ارامنه در امپراطوری عثمانی را بعنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند. 

AP Photo
تظاهرات ده هزار نفری روز شنبه در ایروان در ۱۰۶ سالگرد کشتار ارامنهAP Photo

یکی از زنان شرکت کننده در تظاهرات ۱۰ هزار نفری «مشعل» امروز ایروان در همین خصوص گفت: «آمریکا کشور بزرگی است و اگر این واقعه را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسد تاثیرش را بر روی دیگر کشورها از جمله آذربایجان و ترکیه خواهد گذاشت».

سالگرد کشتار ارامنه
تظاهرات موسوم به مشعل در ایروان، پایتخت ارمنستانسالگرد کشتار ارامنه

آنچه در تظاهرات امسال خشم شهروندان ارمنستان به ترکیه، نزدیکترین متحد جمهوری آذربایجان را دو چندان کرده، جنگ اخیر بر سر قره‌باغ است. باکو در این جنگ به مدد حمایت تمام عیار و پهپادهای ترکیه توانست بخش‌های وسیعی از مناطق خود در قره‌باغ را که ارمنستان حدود ۳۰ سال پیش به تصرف خود در آورده در اختیار و تحت حاکمیت خود درآورد.

بنا به برخی منابع، حدود ۶۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون ارمنی حد فاصل سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳میلادی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند. ترکیه کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول از سوی امپراتوری عثمانی را می‌پذیرد اما شمار کشته‌شدگان را بسیار کمتر می‌داند و این رویداد را نه یک نسل‌کشی برنامه‌ریزی شده بلکه جزو پیامدهای طبیعی جنگ بر‌می‌شمارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملاقات روسای جمهور آمریکا و ترکیه؛ بایدن: دیدار بسیار خوبی با اردوغان داشتم

دولت ترامپ «نسل کشی» ارامنه را به رسمیت نمی‌شناسد

حمله لفظی اردوغان به فرانسه برای بزرگداشت نسل‌کشی ارامنه