Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پوتین متحدان آمریکا را «شغال‌هایی» خواند که برای «خوشایند اربابشان دور ببر زوزه می‌کشند»

رئیس جمهور روسیه
رئیس جمهور روسیه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در سخنرانی سالانه خود به شدت نسبت به تعدی بیشتر غرب به منافع امنیتی روسیه هشدار داد و گفت که پاسخ مسکو «نامتقارن، سریع و خشن» خواهد بود.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در سخنرانی سالانه خود به شدت نسبت به تعدی بیشتر غرب به منافع امنیتی روسیه هشدار داد و گفت که پاسخ مسکو «نامتقارن، سریع و خشن» خواهد بود.

آقای پوتین با ملامت کشورهای غربی به خاطر گرفتن مواضع مخالف نسبت به روسیه، گفت: «برخی كشورها به هر دلیلی یا بدون هیچ دلیلی به عادت ناخوشایند قلدری در برابر روسیه خو کرده‌اند، به گونه‌ای که به یک ورزش جدید تبدیل شده است».

رئیس جمهور روسیه در اشاره‌ای آشکار به متحدان آمریکا، آنها را با «تاباکی» شخصیت «شغال ترسو» در فیلم «کتاب جنگل» مقایسه کرد که برای خوشایند اربابشان در دور ببر زوزه می‌کشند.

آقای پوتین در بخش دیگری از سخنرانی سالانه خود گفت: «هر کسی که در جهان روسیه را تهدید کند، پشیمان خواهد شد، به گونه‌ای که قبلا هرگز پشیمان نشده است.»

هشدار آقای پوتین به کشورهای غربی در سخنرانی سالانه اش از وضعیت این کشور، در حالی بیان شده است که نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین صف آرایی کرده‌اند.

با نقض آتش بس هفت ساله میان نیروهای اوکراین و جدایی طلبان مورد حمایت روسیه و تشدید درگیری‌ها در مناطق مرزی، آمریکا و متحدانش از کرملین خواسته اند که نیروهایش را عقب بکشد.

صف‌آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین و تنش دیپلماتیک با جمهوری چک، از جمله مهم‌ترین محورهای اختلاف روسیه با کشورهای اروپایی است.

از همین رو رئیس جمهور روسیه گفت: «من امیدوارم که هیچ کس جرأت عبور از خط قرمز روسیه را نداشته باشد و ما در هر مورد خاص تعیین خواهیم کرد که خط قرمزمان کجاست.»

او در ادامه باز هم هشدار داد: «کسانی که هرگونه تحرکی را در جهت تهدید منافع اصلی امنیتی روسیه سازماندهی می‌کنند، برای کارهای خود به طور بی‌سابقه‌ای متاسف خواهند شد.»

آقای پوتین با رد نگرانی‌های اوکراین و کشورهای غربی در مورد صف آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرزهایش، گفت که این اقدام تهدید علیه کشوری نیست و روسیه «آزاد» است نیروهای خود را در هر کجای خاک خود مستقر کند.

البته او با هشدار به اوکراین در مورد استفاده از زور برای کنترل مجدد مناطق شرقی تحت کنترل شورشیان، گفت که در آن صورت روسیه مجبور می‌شود برای محافظت از غیرنظامیان در منطقه مداخله کند.

آقای پوتین در سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای خود گفت: «ما نمی‌خواهیم پل ها را خراب کنیم، اما اگر برخی نیت های خوب ما را با بی‌تفاوتی یا ضعف اشتباه بگیرند و قصد داشته باشند آن پل ها را خراب کنند، بدانند که پاسخ روسیه نامتقارن، سریع و سخت خواهد بود.»

ارتش روسیه به توسعه تجهیزات نظامی ادامه می دهد

او همچنین به اقدامات روسیه برای نوسازی زرادخانه های هسته ای اش اشاره کرد و گفت که ارتش به تهیه تعداد فزاینده ای از پیشرفته‌ترین موشک های مافوق صوت و سایر سلاح های جدید ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که توسعه هواپیمای بدون سرنشین Poseidon مسلح به تجهیزات اتمی و Burevestnik مجهز به موشک کروز هسته ای با موفقیت ادامه دارد.

رهبر روسیه بدون اشاره به کشوری خاص، یک دولت خارجی را بابت «تحریم های اقتصادی غیرقانونی، با انگیزه سیاسی و تلاش‌های خام برای تحمیل اراده خود بر دیگران» محکوم کرد.

پوتین گفت كه روسیه از خود خویشتنداری نشان داده و اغلب از پاسخ دادن به اقدامات «آشكارا خشن» دیگران خودداری می‌کند.

هفته گذشته آمریکا روسیه را به دلیل فعالیت‌های جاسوسی سایبری و تلاش برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا تحریم کرد. البته این اتهام ها از سوی مسکو رد شده است.

سپس روز دوشنبه، دولت جو بایدن نسبت به «عواقب» مرگ ناوالنی در زندان هشدار داد.

آگهی
AP Photo
مقام های روس برای شرکت در سخنرانی سالانه ولادیمیر پوتین، باید تست کرونا می دادندAP Photo

بنابراین رئیس جمهور روسیه گفت: «روسیه منافع خاص خود را دارد که مطابق با قوانین بین‌المللی از آنها دفاع خواهد کرد. اما اگر کشوری از درک این مسئله واضح عاجز بوده و لحن خودخواهانه و متکبرانه ای را انتخاب کند ، روسیه همیشه راهی برای دفاع از منافع خود پیدا می‌کند.»

آقای پوتین در ادامه انتقادهایش از غرب به آنچه که «کودتای ناقص و توطئه ناموفق ترور الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهور بلاروس» می نامید، اشاره و آن را محکوم کرد.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به حوادث ونزوئلا و اوکراین در سال ۲۰۱۴، گفت که «عادت سازماندهی کودتا و برنامه‌ریزی برای ترورهای سیاسی مقام های عالیه از بالای سر کشورها می‌گذرد و از همه مرزها عبور می‌کند.»

تولید سه واکسن و توان فنی و صنعتی روسیه

اگر چه آقای پوتین بخشی از سخنرانی سالانه اش را به روابط متشنج میان کشورش با کشورهای غربی اختصاص داده بود اما عمده سخنان خود را به مسائل داخلی و وعده زندگی بهتر برای شهروندانی که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند، اختصاص داد.

او با تحسین روسیه برای مقابله با همه‌گیری کرونا، گفت: «تولید سریع سه واکسن کرونا، نشان از توانایی‌های فنی و صنعتی روسیه دارد.»

آگهی

رهبر روسیه با ابراز امیدواری برای رسیدن به مصونیت جمعی در پاییز امسال، تسریع ایمن سازی ها را خواستار شد.

او همچنین از وجود مشوق‌های زیاد برای کمک به اقتصاد برای غلبه بر ضربه همه‌گیری کرونا و پرداخت های جدید اجتماعی با تمرکز بر خانواده های دارای فرزند سخن گفت.

تظاهرات مخالفان دولت روسیه هم‌زمان با سخنرانی پوتین

هم‌زمان با سخنرانی آقای پوتین در مسکو، مخالفان دولت در برخی مناطق روسیه به خیابان‌ها آمدند. آخرین باری که چنین تظاهراتی در ژانویه و فوریه برگزار شد، ۱۱ هزار نفر زندانی شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی ناظران بین‌المللی از به چالش کشیده شدن دولت روسیه در پی تظاهرات مخالفان که در حمایت از الکسی ناوالنی، منتقد زندانی کرملین برگزار شد، سخن گفته‌اند.

آگهی

این سیاستمدار روس که پیگیرترین منتقد پوتین است، از سه هفته پیش در اعتراض به درمان ناکافی پزشکی برای دردهای پشت و امتناع مقامات از ملاقات دکترش در زندان با او، اعتصاب غذا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا هکرهای «مستقر در روسیه» را به ایجاد اختلال در خطوط نفتی خود متهم کرد

اروپا و آمریکا نسبت به احتمال مرگ ناوالنی در زندان به روسیه هشدار دادند

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است