Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت شدید شرکت کنندگان در کنگره سالانه یوفا با طرح سوپرلیگ اروپا

کنگره سالانه یوفا
کنگره سالانه یوفا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان، دادگاهی در شهر مادرید اسپانیا روز سه‌شنبه در جریان یک دادرسی فوری از یوفا و فیفا خواست از انجام هرگونه اقدام علیه پروژه سوپرلیگ اروپا خودداری کنند.

آگهی

اعضای اتحادیه فوتبال اروپا روز سه‌شنبه بیستم آوریل در نشست عمومی سالانه خود در سوئیس رونمایی از سوپرلیگ اروپا توسط دوازده باشگاه‌ متمول اروپایی را محکوم کردند.

نمایندگان پنجاه و پنج کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه دیگر شرکت کنندگان در کنگره سالانه یوفا طرح اعلام شده راه‌اندازی سوپرلیگ اروپا را که گفته می‌شود قرار است جایگزین رقابت‌های لیگ قهرمانان و لیگ اروپا شود، به شدت محکوم کردند.

شرکت کنندگان در کنگره سالانه یوفا قاطعانه بر این نکته تاکید کردند که تورنمنتی بسته و سازماندهی شده خارج از چارچوب نهاد‌‌ اداره کننده فوتبال در اروپا که از آن به عنوان «سوپرلیگ» یاد شده حتی با اصل مفهوم اروپایی بودن که یکپارچگی، سخاوت، همبستگی و مهم شمردن ارزش‌های ورزشی از ویژگی‌های آن است، مغایرت دارد.

در بیانیه کنگره یوفا آمده است: فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های ملی عضو به الگویی کاملا اروپایی اعتقاد دارند که بر مبنای رقابت‌های آزاد و قابل دسترس، توام با همبستگی و امکان مشارکت همگانی برای اطمینان از پایداری و توسعه این ورزش در میان همه و نیز ترویج ارزش‌های اروپایی بنا شده باشد.

یوفا در بخش دیگری از بیانیه خود که در پایان نشست کنگره سالانه منتشر شد، تاکید می‌کند: «اتحادیه فوتبال اروپا و اعضای آن قاطعانه تا سر حد امکان در برابر تصمیم مالکان دوازده باشگاه توطئه‌گر و حامیان انها ایستادگی و مقاومت خواهد کرد.

فیفا باشگاه‌های شورشی را سرزنش کرد

از سوی دیگر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا نیز که در کنگره سالانه یوفا در شهر مونترو سوئیس حضور داشت اقدام برخی باشگاه‌های اروپایی در طراحی و راه‌اندازی تورنمنتی مجزا از ساختار اتحادیه فوتبال قاره سبز را به شدت مورد انتقاد و سرزنش قرار داد.

جیانی اینفانتینو طی سخنانی در کنگره سالانه یوفا تاکید کرد: «کم‌ترین شکی وجود ندارد که فدراسیون جهانی فوتبال به شدت طرح اعلام شده دوازده باشگاه ناراضی اروپایی برای راه‌اندازی سوپرلیگ را رد و محکوم می‌کند.»

آقای اینفانتینو که برای نخستین بار پس از رونمایی از طرح یاد شده در جمع روسای فدراسیون‌های فوتبال کشورهای اروپایی سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد که باشگاه‌های موسس و طراح سوپرلیگ بی شک متحمل تبعات این جدایی خواهند شد.

وی که به عنوان سخنران افتتاحیه کنگره سالانه یوفا پشت تربیون قرار گرفته بود همچنین یادآور شد که طرح راه‌اندازی سوپرلیگ پروژه‌ای است مغایر با ساختار نهادهای موجود که می‌خواهد به عنوان یک «باشگاه بسته» جایگزین لیگ قهرمانان شود.

رئیس فیفا همچنین با هشدار مجدد نسبت به محروم کردن باشگاه‌ها و بازیکنان مشارکت کننده در این پروژه از کلیه مسابقات ملی و بین المللی خطاب به دوازده باشگاه موسس سوپرلیگ گفت: «شما نمی‌توانید به صورت نصفه و نیمه در ساختار باقی بمانید؛ یا باید به کلی چارچوب موجود را بپذیرید یا به کلی از آن خارج شوید.»

حکم دادگاهی در مادرید علیه اقدام یوفا و فیفا

دادگاهی در شهر مادرید اسپانیا روز سه‌شنبه در جریان یک دادرسی فوری از یوفا و فیفا خواست از انجام هرگونه اقدام علیه پروژه سوپرلیگ اروپا خودداری کنند.

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی در این خصوص از این حکم به عنوان نخستین پیروزی حقوقی موسسان و طراحان لیگ خصوصی و جنجالی فوتبال در اروپا یاد کرده که قرار است با مشارکت ۲۰ تیم اروپایی تحت عنوان سوپرلیگ جایگزین لیگ قهرمانان و لیگ اروپا شود.

در حکم دادگاه تجاری شماره ۱۷ شهر مادرید آمده است که فیفا و یوفا باید تا زمانی که این پرونده حقوقی به طور کامل مورد بررسی و دادرسی قرار نگرفته از اتخاذ هرگونه اقدام یا تصمیمی که مانع یا مشکلاتی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در راه تدارک و آماده‌سازی سوپرلیگ فوتبال اروپا ایجاد کنند، خودداری کنند.

دادگاه مادریدی همچنین دو نهاد مهم اداره کننده فوتبال در جهان و اروپا را از اِعمال تدابیر تنبیهی و تحریمی و نیز مجازات‌های انضباطی بر ضد باشگاه‌ها، مسئولان و بازیکنان دخیل در تدارک و راه‌اندازی سوپرلیگ اروپا منع کرده است.

شش تیم از لیگ برتر انگلستان یعنی منچستر یونایتد، منچستر سیتی، آرسنال، چلسی، تاتنهام و لیورپول در میان پانزده بنیانگذاز سوپرلیگ اروپا قرار دارند که تاکنون حضور ۱۲ تیم از میان آنها قطعی شده است.

بارسلونا، رئال مادرید، و اتلتیکو مادرید از اسپانیا به همراه میلان، یوونتوس و اینترمیلان از ایتالیا از دیگر غول‌های فوتبال اروپا هستند که حضور آنها در سوپرلیگ قطعی شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپینوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک ماه تا زمان برگزاری مسابقات یورو ۲۰۲۱؛ بازگشت دوباره تماشاگران

صف ورود به ورزشگاه المپیک لیون؛ این بار برای واکسیناسیون به جای فوتبال

استفاده از کپسول خودکشی 'بزودی' در سوئیس؛ وقتی دکمه را فشار دادید دیگر امکان تغییر تصمیم نیست