Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«کوسه گودزیلای» ۳۰۰ میلیون ساله کشف شده در نیومکزیکو نام رسمی پیدا کرد

فسیل‌های کوسه ۳۰۰ میلیون ساله
فسیل‌های کوسه ۳۰۰ میلیون ساله Copyright John-Paul Hodnett
Copyright John-Paul Hodnett
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققانی که روی فسیل کوسه ۳۰۰ میلیون ساله تحقیق می‌کنند این فرضیه را مطرح کردند که دندان‌های این کوسه نشانه‌ای است که امکان دارد این کوسه را در گونه‌ای متمایز دسته بندی کند.

آگهی

محققانی که روی فسیل کوسه ۳۰۰ میلیون ساله تحقیق می‌کنند این فرضیه را مطرح کردند که دندان‌های این کوسه نشانه‌ای است که امکان دارد این کوسه را در گونه‌ای متمایز دسته بندی کند.

دندان‌های این کوسه باستانی کمتر به ردیف دندان‌های نیزه مانند گونه‌های مرتبط شباهت دارند. این دندان‌ها کوتاه‌تر هستند و طول آن‌ها کمتر از دو سانتی‌متر است.

جان پل هودنت، کاشف فسیل‌های این کوسه که در سال ۲۰۱۳ در حفاری‌های شرق آلبوکرک پیدا شد، گفت: «دندان‌ها برای خرد کردن طعمه‌ها به جای سوراخ کردن آن‌ها عالی است.»

هودنت و گروه دیگری از محققان که این هفته یافته‌های خود را در بولتن موزه تاریخ طبیعی و علوم نیومکزیکو منتشر کردند این کوسه را در گونه‌ای جداگانه معرفی می‌کنند.

وی نام این کوسه دو متری را به احترام خانواده‌ای در نیومکزیکو که زمین خود را در کوه‌های منزانو برای حفاری در اختیار هودنت گذاشته بودند و در آن فسیل‌ها پیدا شد، «دراکوپریتیس هافمنوروم» یا کوسه اژدهای هافمن نامید. هودنت می‌گوید که این منطقه پر از فسیل است و دسترسی به آن به دلیل وجود معدن و سایر عملیات حفاری تجاری آسان است.

این نام به خط فک اژدها مانند و خارهای باله‌ای ۷۵ سانتی‌متری کوسه اشاره دارد و به همین دلیل در ابتدا «کوسه گودزیلا» نامیده شد.

نامگذاری رسمی این کوسه پس از هفت سال حفاری، نگهداری و مطالعه انجام شد.

۱۲ ردیف دندان روی فک پایین کوسه پس از حفاری همچنان توسط لایه‌های رسوبی پنهان مانده است. هودنت آن‌ها را تنها با استفاده از یک تکنیک نور زاویه دارد بررسی کرد.

هودنت به عنوان دیرینه شناس به همراه محققان دیگر از موزه نیومکزیکو و همچنین دانشگاه سنت جوزف در پنسیلوانیا، دانشگاه آریزونای شمالی و دانشگاه آیداهو روی این پروژه همکاری داشتند.

اسکلت فسیلی بازیابی شده به عنوان کاملترین شاخه تکاملی آن (ctenacanth) شناخته می‌شود که در حدود ۳۹۰ میلیون سال پیش از کوسه‌های مدرن و پرتو ماهیان جدا شده و حدود ۶۰ میلیون سال بعد منقرض شده‌اند.

هودنت و همکارانش معتقدند که کوسه اژدهای هافمن به احتمال زیاد در عمق کم نزدیک ساحل زندگی و مانند سخت پوستان، ماهی‌ها و سایر کوسه‌ها طعمه‌های خود را تعقیب می‌کرده است.

همچنین در فلات مرتفع بیان‌های نیومکزیکو تعداد زیادی فسیل دایناسور شناسایی شده است که از جمله گونه‌های مختلف تیرانوسوروس هستند که میلیون‌های سال پیش در جنگل‌های بارانی استوایی پرسه می‌زدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مرگبار کوسه در ساحل مصر؛ چگونه می‌توان خطر حمله این جانور را کاهش داد؟

کشف فسیل «اژدهای پرنده» متعلق به ۱۶۰ میلیون سال پیش در صحرای شیلی

کشف فسیلی ۲۸۰ میلیون ساله که نشان می‌دهد شکارچی‌های غول‌پیکری قبل از دایناسورها وجود داشته‌اند