کلاهبرداران با جا زدن خود به‌عنوان برنده جایزه ادبی ۳۰ هزار پوند به جیب زدند

والریا لوئیزلی، نویسنده مکزیکی
والریا لوئیزلی، نویسنده مکزیکی Copyright Andrew Lih
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان برگزاری جایزه ادبی راثبون فولیو مبلغ ۳۰ هزار پوند جایزه برنده سال ۲۰۲۰ را به کلاهبردارانی پرداخت کرده‌اند که خود را والریا لوئیزلی، نویسنده مکزیکی جا زده بودند.

آگهی

مسئولان برگزاری جایزه ادبی راثبون فولیو مبلغ ۳۰ هزار پوند جایزه برنده سال ۲۰۲۰ را به کلاهبردارانی پرداخت کرده‌اند که خود را والریا لوئیزلی، نویسنده مکزیکی جا زده بودند.

بوک‌سلر، مجله صنعت انتشار روز چهارشنبه افشا کرد که یک کلاهبرداری توسط «مجرمان سایبری» از انجمن فولیو که هر ساله جایزه خود را به بهترین اثر ادبی سال اعطا می‌کند، صورت گرفته است. کلاهبرداران خود را والریا لوئیزلی، نویسنده مکزیکی که به خاطر رمان «بایگانی کودکان گمشده» برنده فولیو شده بود، جا زدند و خواستند که مبلغ ۳۰ هزار پوند جایزه از طریق یک حساب پی‌پال به آنها پرداخت شود.

مینا فرای، مدیر اجرایی جایزه تایید کرد که این مبلغ دزدیده و به پلیس در آن زمان اطلاع داده شد. وی همچنین تصریح کرد که برخی از انتشارات بزرگ نیز در همان زمان مطلع شدند.

وی افزود: «انجمن فولیو جایزه خانم والریا لوئیزلی را به طور کامل اهدا کرد و بودجه از دست رفته با پس‌انداز هزینه در جای دیگر جذب شد.»

این جایزه از سوی یک خیریه اهدا می‌شود و مستقل از حامی مالی آن یعنی شرکت راثبون است. فرای گفت که شرکت سرمایه‌گذاری در این حادثه از آن‌ها حمایت و کمک کرده است تا اقدامات حفاظتی بیشتری انجام گیرد.

این نخستین بار نیست که یک جایزه ادبی از سوی کلاهبرداران هدف قرار می‌گیرد.

سخنگوی جایزه غیر داستانی بیلی گیفورد به ارزش ۵۰ هزار پوند تایید کرد که در ماه نوامبر گذشته آن‌ها نیز هدف چنین کلاهبرداری قرار گرفتند اما هیچ وجهی پرداخت نشد.

سخنگوی جوایز فوروارد برای شعر به ارزش بین هزار تا ۱۰ هزار پوند نیز تایید کرد که آن‌ها نیز پس از اعلام برندگان در ماه اکتبر گذشته هدف اقدام مشابه قرار گرفته بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آکادمی گنکور اعطای جایزه به همسران و نزدیکان هیئت داوران را ممنوع کرد

اریک کارل، خالق «کرم ابریشم خیلی گرسنه» درگذشت

محکومیت دو فرانسوی که با معرفی خود به جای وزیر دفاع میلیون‌ها یورو کلاهبرداری کردند