محکومیت دو فرانسوی که با معرفی خود به جای وزیر دفاع میلیون‌ها یورو کلاهبرداری کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
ژیلبر شیکلی در خانه شخصی در اشدود اسرائیل
ژیلبر شیکلی در خانه شخصی در اشدود اسرائیل   -  کپی رایت  Tsafrir Abayov/AP

دادگاه تجدید نظر پاریس روز چهارشنبه ۹ سپتامبر محکومیت دو کلاهبردار که با معرفی خود به جای ژان ایو لودریان، وزیر دفاع پیشین و وزیر امور خارجه کنونی فرانسه ده‌ها میلیون یورو از قربانیان گرفته بودند را تایید کرد.

ژیلبر شیکلی ۵۵ ساله، شهروند فرانسوی-اسرائیلی و همدستش آنتونی لازارویچ در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ با جا زدن خود به‌عنوان ژان ایو لودریان از ۱۵۰ شخص حقیقی و حقوقی میلیون‌ها یورو کلاهبرداری کردند. این دو نفر با جعل ایمیل، سند و با استفاده از ماسک سیلیکونی که شبیه صورت ژان ایو لودریان بود، قربانیان را اغفال می‌کردند.

محمد ششم، پادشاه مغرب، روسای شرکت‌های توتال و وینچی و سراسقف پاریس، از جمله افرادی بودند که این دو نفر با آن‌ها تماس گرفتند و به نام وزیر دفاع وقت فرانسه برای «عملیات مخفیانه دولتی» از آن‌ها درخواست پول کردند. ژیلبر شیکلی و آنتونی لازاریچ به قربانیان وعده بازپرداخت فوری پول را می‌دادند.

Bilal Hussein/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
ژان ایو لودریانBilal Hussein/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

آقاخان، امام شیعیان اسماعیلی و اینان کیراچ، بازرگان ترکیه‌ای، از جمله مال‌باختگانی بودند که با اعتماد به این دو کلاهبردار، ۵۰ میلیون یورو به آن‌ها پول دادند.

با وجود تایید حکم دادگاه بدوی که در ماه مارس صادر شده بود، داگاه تجدید نظر پایتخت فرانسه حکم ژیلبر شیکلی را از یازده سال به ده سال کاهش داد. با این حال حکم حبس آنتونی لازارویچ متهم ردیف دوم این پرونده بدون تغییر هفت سال زندان باقی ماند.

با وجود تایید حکم زندان، دادگاه تجدید نظر حکم جزای نقدی دو مجرم به مبلغ مجموعا ۳ میلیون یورو را از دادنامه نهایی حذف کرده است. با این حال دو مجرم به پرداخت ۵۴ میلیون و ششصد هزار یورو به‌عنوان رد مال به قربانیان اصلی محکوم شدند.

۲ مجرم این پرونده هرگز نقش خود در ماجرای معروف به «لودریان تقلبی» را نپذیرفته و تمام اتهامات را انکار کرده اند.

ژیلبر شیکلی که در فرانسه و از پدر و مادری تونسی یهودی تبار به دنیا آمد در سال ۲۰۱۵ و در حالی که در اسرائیل مخفی شده بود از سوی دادگاهی در فرانسه به ۷ سال زندان محکوم شده بود. او در آن زمان متهم شده بود که با جا زدن خود به جای رئیس یک شرکت، صدها هزار دلار از کارکنان همین شرکت کلاهبرداری کرده بود. ماجرای این پرونده دستمایه یک فیلم کمدی فرانسوی با نام «روی شما حساب می‌کنم» شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید