روسیه به تلافی اخراج دیپلمات‌هایش ۱۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Sergey Lavrov
Sergey Lavrov   -  Copyright  AP Photo

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید مسکو ده دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج می‌کند.

این اقدام روسیه یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تصمیم گرفت ده دیپلمات روسیه را اخراج و ۳۲ شخصیت حقیقی و حقوقی را تحریم کند.

ایالات متحده می‌گوید این تصمیم در واکنش به دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و حمله هکرهای وابسته به کرملین صورت گرفته است. کاخ سفید روز پنجشنبه با انتنشار بیانیه‌ای ده دیپلمات روس را به جاسوسی متهم کرد و از آنها خواست خاک روسیه را ترک کنند.

تحریم‌های آمریکا که بر پایه فرامین اجرایی رئيس جمهوری آمریکا صادر شده از روز ۱۴ ژوئن اجرایی خواهد شد.

در سوی مقابل حالا وزیر امور خارجه روسیه رسما اعلام کرد که مسکو ۱۰ دیپلمات آمریکایی را به این کشور پیشنهاد خواهد داد تا خاک روسیه را ترک کنند.

آقای لاوروف همچنین اظهار داشت از سفیر ایالات متحده در مسکو «توضیه» کرده تا برای انجام رایزنی با واشنگتن، روسیه را ترک کند.

تنش‌ها میان روسیه و آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن در واشنگتن بالا گرفته است. این در حالی است که مناسبات نسبتا دوستانه و یا دست‌کم «کم خصومتی» طی چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ میان کرملین و کاخ سفید حکمفرما بود.

دیپلمات ارشد روس در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد که مسکو ۸ مقام آمریکایی را تحریم می‌کند و از فعالیت‌های موسسات غیرانتفاعی و آمریکایی در روسیه که در امور نظامی فعالیت می‌کنند جلوگیری خواهد کرد.

او همچنین اعلام کرد که مسکو همچنان در حال بررسی جنبه‌های مختلف برگزاری نشست سران میان رهبران دو کشور و این ابتکار را مثبت ارزیابی می‌کند. اشاره آقای لاوروف به پیشنهاد جو بایدن در خصوص انجام ملاقات حضوری با ولادیمیر پوتین مربوط می‌شود. رئيس جمهوری آمریکا در مکالمه تلفنی هفته گذشته خود با پوتین، به همتای روس پیشنهاد داد در کشوری ثالث با پوتین دیدار کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هفته گذشته گفته بود خصومت و غیرقابل پیش‌بینی بودن اقدامات آمریکا روسیه را وادار می‌کند که به صورت کلی خود را برای بدترین سناریوها آماده کند.

موضوعات مختلف از جمله مسئله اوکراین و وضعیت شبه جزیره کریمه از مسائلی است که تنش‌های میان مسکو و واشنگتن را تشدید کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید