مسکو با احضار قائم مقام سفارت آمریکا، ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج کرد

سفارت ایالات متحده آمریکا در مسکو
سفارت ایالات متحده آمریکا در مسکو   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

مسکو می‌گوید ده دیپلمات آمریکایی را به عنوان «عنصر نامطلوب» شناسایی کرده و این افراد باید هرچه سریعتر خاک روسیه را ترک کنند.

روسیه روز چهارشنبه ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج کرد.

وزارت خارجه روسیه با احضار قائم مقام سفارت آمریکا در مسکو ضمن اعلام این مطلب به او اظهار داشته که این ده دیپلمات به عنوان «عنصر نامطلوب» در خاک روسیه شناسایی شده‌اند و باید هرچه سریعتر از این کشور خارج شوند.

تنش‌ها در هفته‌های اخیر میان روسیه و آمریکا بالا گرفته است و این دو کشور چندین دیپلمات یکدیگر را اخراج کرده‌اند.

دولت آمریکا پنجشنبه هفته گذشته تحریم‌هایی را علیه ۲۳ شخصیت حقیقی و حقوقی اعمال کرده بود و ده دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی از آمریکا اخراج کرد. واشنگتن می‌گوید این تحریم‌ها در خصوص پرونده دخالت روسیه در روند انتخابات سال ۲۰۲۰ ایالات متحده اجرایی شده است.

بعد از آن بود که روسیه در واکنشی متقابل ۸ مقام آمریکایی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده و اعلام کرده بود که به زودی ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از این کشور اخراج خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز ۱۶ آوریل از سفیر آمریکا در روسیه خواسته بود برای مشورت به پایتخت خود بازگردد. لاوروف همچنین اعلام کرده بود که به زودی نام ده دیپلمات آمریکایی که باید روسیه را ترک کنند اعلام خواهد شد.

تنش‌ها میان روسیه و آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن در واشنگتن بالا گرفته است. این روند، پایانی بر مناسبات نسبتا دوستانه میان دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین آمریکا و ولادیمیر پوتین در چهار سال گذشته است.

موضوعات مختلف از جمله مسئله اوکراین و وضعیت شبه جزیره کریمه از جمله مسائلی است که تنش‌های میان مسکو و واشنگتن را تشدید کرده است.

دولت آقای بایدن اعلام کرده که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه مشروع نیست و واشنگتن هرگز این مسئله را به رسمیت نخواهد شناخت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط