سیر صعودی شمار قربانیان کرونا در ایران؛ وزیر بهداشت: هفته دیگر هفته سخت‌تری است

بیماران مبتلا به کرونا در شیراز
بیماران مبتلا به کرونا در شیراز Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بهداشت ایران در سومین روز متوالی آمار ابتلاهای روزانه به کرونا را بیش از ۲۵ هزار نفر اعلام کرد و همزمان سیر صعودی شمار قربانیان کووید-۱۹ در کشور نیز ادامه پیدا کرد.

آگهی

وزارت بهداشت ایران در سومین روز متوالی آمار ابتلاهای روزانه به کرونا را بیش از ۲۵ هزار نفر اعلام کرد و همزمان سیر صعودی شمار قربانیان کووید-۱۹ در کشور نیز ادامه پیدا کرد.

طبق گزارش این نهاد، «از دیروز تا امروز (۲۷ فروردین ۱۴۰۰) ۲۵ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شد که سه هزار و ۲۰۷ نفر از آنها بستری شدند.» امروز سومین روزی است که آمارهای روزانه بیش از ۲۵ هزار ابتلای جدید را نشان می‌دهد.

وزارت بهداشت ایران همچنین اعلام کرد که در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۶ هزار و ۸ نفر رسید.

این در حالی است که روز گذشته شمار قربانیان این بیماری در ایران ۳۲۱ نفر گزارش شد و سومین روزی است که آمار قربانیان این ویروس در ایران بالای ۳۰۰ نفر اعلام شده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران امروز در نشست ستاد استانی کرونا تاکید کرد: «هفته دیگر هفته سخت‌تری است. هفته پیش گفتم از مرز قرمز در خیلی جاها رد می‌شویم و به سیاهی خواهیم رفت، این یعنی بالاتر از سیاهی رنگی نیست نه اینکه ما در رنگبندی خود رنگ سیاه اضافه کرده باشیم.»

وی افزود: «در اکثر شهرها به سمت فزون ترین میزان بیمار در طول تاریخ این چهار پیک می‌رویم و ترمز از دست خیلی‌ها در می‌رود.»

تاکنون چه میزان واکسن وارد ایران شده است؟

وزیر بهداشت ایران درباره میزان واکسن وارد شده به کشور گفت: «روس‌ها ۴۲۰ هزار دوز، چینی‌ها ۲۰۰ هزار دوز به ما دادند. از هند دو میلیون دوز خریداری کردیم و پول ۵۰۰ هزار دوز هم پرداخت کردیم که تنها ۱۲۵ هزار دوز به دستمان رسید، ۳۷۵ هزار دوز در حال حمل بود که دادستان هند دستور داد واکسنی خارج نشود. در قرارداد کوواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خرید داشتیم‌. قرار بود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز تا پایان سال قبل به ما بدهند که مدام کاهش یافت چون تولیدی نیست. از کوواکس با تاخیر ۳ هفته‌ای به ما ۷۰۰ هزار دوز واکسن دادند.»

وضعیت کرونا در تهران چگونه است؟

علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در تهران امروز گفت: «بر اساس گزارش‌ها روزانه در تهران، از هر دو نفر مراجعه کننده به مراکز با علائم بیماری کرونا، تست PCR یک نفر مثبت می شود، همچنین نرخ مثبت شدن تست های سریع نیز ۲۵ درصد برآورد شده است؛ این نشان از پخش گسترده ویروس در استان دارد.»

وی افزود: «در پایتخت برای اولین بار تمام شهرها در وضعیت قرمز قرار گرفتند و گسترش بیماری به صورت همگن در تمامی مناطق رخ داده است.»

به گفته زالی، از ابتدای فروردین ماه ۵۳ درصد مجموع بستری و ۷۵ درصد مجموع مرگ و میر در افراد ۶۰ سال به بالا رخ داده که البته این آمار در نوجوانان و کودکان زیر ۱۰ سال با کاهش روبرو بوده و از ۱۰,۲ درصد در اسفندماه، به ۴ درصد در فروردین ماه رسیده است.

تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها در استان فارس تمدید شد

از سوی دیگر طبق گزارش تسنیم، قاسم‌پور جانشین استاندار فارس در ستاد استانی کرونا تاکید کرد که هفته آینده شرایط سخت‌تری برای همه استان‌ها به ویژه فارس است چراکه آثار و نتایج سفرهای نوروزی و رفت‌وآمدها در تعطیلات عید ظرف هفته آینده خودش را نشان می‌دهد.

به گفته وی «چند روزی است که روند ابتلا، بستری و فوتی‌ها در استان فارس ثبات پیدا کرده است اما تمهیدات لازم برای شرایط بدتر و وخیم‌تر از شرایط فعلی هم اندیشیده شده است.»

وی همچنین گفت: «هفته آینده تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها مثل همین هفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیشترین تلفات روزانه کرونا در ایران؛ ۴۹۶ نفر دیگر جان باختند

هشدار سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا به «نقطه بحرانی» رسیده است

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد