Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صندوق بین المللی پول: بهبود اقتصاد خارومیانه در سال ۲۰۲۲ بستگی به واکسن دارد

اقتصاد خاورمیانه
اقتصاد خاورمیانه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان کشورهای منطقه، اسرائیل و امارات متحده عربی تاکنون به نسبت جمعیت، بیشترین افراد را واکسینه کرده‌اند.

آگهی

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد آن دسته از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا که بیشتر از بقیه، شهروندان خود را در برابر کووید واکسینه کنند از سال ۲۰۲۲ میلادی شاهد بازگشت تدریجی رشد اقتصادی به دوران پیشاکرونا خواهند بود.

صندوق بین‌المللی پول این مطلب را در گزارش چشم‌انداز اقتصادی منطقه‌ای خود که روز یکشنبه ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) منتشر شد، اعلام کرده است.

بر پایه آخرین برآوردهای این نهاد مالی بین‌المللی، در سال ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شامل کشورهای عربی و ایران، در مجموع کاهش یافته و تا منفی ۳.۸ درصد رسیده که عمده دلیل آن کاهش قیمت نفت و محدودیت‌های اعمال شده برای مهار کرونا بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین گزارش پیش‌بینی شده است که رشد اقتصادی منطقه در سال جاری میلادی شتاب گرفته و به ۴ درصد می‌رسد. این پیش بینی ۹ دهم درصد بیشتر از آخرین پیش‌بینی منتشر شده در اوایل فوریه است.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود گفته انتظار دارد سطح تولید ناخالص داخلی کشورهایی که بیشترین واکسن را زده‌اند، سال آینده میلادی به دوران پیشاکرونا یعنی به سطح ۲۰۱۹ برسد و رشد اقتصاد بقیه کشورها کند بوده و تنها از اواخر سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ خواهند توانست به تدریج به سطح عادی برسند.

جهاد ازعور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفت: «روند ترمیم اقتصاد در کشورهای این منطقه بسته به شتاب واکسیناسیون کرونا در هر کشور، در سطوح مختلف و با شتاب مختلف ادامه خواهد یافت. اقتصاد برخی به کندی رشد می‌کند و رشد اقتصاد برخی دیگر باز هم تأخیر خواهد داشت.»

وی افزود: «استفاده از واکسن و تصمیم‌های سیاسی در این زمینه نقش مهمی در کیفیت و وسعت بهبود اقتصادی دارد.»

از کشورهای حوزه خلیج فارس تا لبنان

برخی از کشورهای منطقه به ویژه در خلیج فارس، اقدامات گسترده‌ای را برای واکسیناسیون کووید آغاز کرده‌اند. اما به دلیل کمبود واکسن و تأخیر در تحویل آن، درگیری‌های داخلی و مشکلات مالی، دسترسی به واکسن برای بسیاری از کشورها همچنان یک چالش است. انتظار می‌رود که کشورهای نفت‌خیز عربی حوزه خلیج فارس پس از رکود ۴.۸ درصدی در سال ۲۰۲۰، به رشد ۲.۷ درصدی در سال جاری دست یابند.

لبنان که از بحران‌های بزرگ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آسیب دیده و شاهد افت اقتصادی ۲۵ درصدی در سال ۲۰۲۰ بوده است، تنها کشور منطقه است که انتظار می‌رود اقتصادش همچنان در وضعیت رکود و کسادی باقی بماند. لبنان به ویژه با بحران سیاسی مواجه است، به طوری که ماه‌ها تلاش برای تشکیل دولت در این کشور هنوز نتیجه نداده است.

Hassan Ammar/The Associated Press
لبنانHassan Ammar/The Associated Press

بحران سیاسی لبنان بر موضوع کمک صندوق بین‌المللی پول به این کشور نیز تأثیر گذاشته است. ازعور در این زمینه گفت: «در غیاب دولت، ارائه چیزی غیر از کمک فنی و پشتیبانی سیاسی به لبنان برای ما بسیار دشوار است.»

در میان کشورهای منطقه، اسرائیل و امارات متحده عربی تاکنون به نسبت جمعیت، بیشترین افراد را واکسینه کرده‌اند. ازعور می‌گوید مصر مراکش و پاکستان نیز در این راستا مثبت عمل کرده‌اند.

ایران

ایران از نظر کارزار واکسیناسیون کووید ۱۹ در منطقه همچنان یکی از ضعیف‌ترین کشورهاست به طوری که در این کشور تاکنون تنها حدود یک درصد از جمعیت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

با این حال صندوق بین‌المللی پول همچنان امیدوار است کشورهایی مانند ایران بتوانند تأخیر خود را جبران کنند. جهاد ازعور می‌گوید کشورهایی مانند ایران با وجود آن که واکسن‌های خود را تنها از یک درصد منابع موجود تأمین می‌کنند، «احتمالا» قادر خواهند بود جمعیت زیادی از کشور خود را واکسینه کنند، هر چند به کُندی.

آمار قربانیان کرونا در روزهای اخیر در بیشتر مناطق ایران به شکل نگران‌کننده‌ای روند صعودی گرفته است. بر پایه آمار رسمی، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر یکشنبه ۲۱ هزار و ۶۳ نفر مبتلای جدید به کووید ۱۹ در ایران شناسایی شده که با احتساب این تعداد، مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از ابتدا تاکنون به بیش از ۲ میلیون و ۷۰ هزار نفر رسیده است.

همچنین با مرگ ۲۵۸ کرونایی دیگر در شبانه‌روز گذشته، آمار کل جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۶۴ هزار و ۴۹۰ نفر رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکسیناسیون علیه کووید از دوشنبه در آمریکا همگانی می‌شود

پیش‌بینی تازه صندوق بین‌المللی پول: رکود اقتصادی ایران کاهش می‌یابد

سرانجام شگفتی بی‌نظیر مهندسی بنام «فلیپ»؛ کشتی که عمود بر آب می‌شد اما هیچوقت غرق نمی‌شد