Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست‌وزیر سابق فرانسه: پاریس نیازی به عذرخواهی برای نسل‌کشی رواندا ندارد

ادوار بلادور نخست‌وزیر سابق فرانسه
ادوار بلادور نخست‌وزیر سابق فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادوار بالادور، نخست‌وزیر سابق فرانسه، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) یافته‌های اخیر یک کمیسیون تحقیق درباره «مسئولیت سنگین» فرانسه را در جریان نسل‌کشی رواندا رد کرد و گفت نیازی به عذرخواهی در این خصوص نمی‌بیند.

آگهی

ادوار بالادور، نخست‌وزیر سابق فرانسه، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) یافته‌های اخیر یک کمیسیون تحقیق درباره «مسئولیت سنگین» فرانسه را در جریان نسل‌کشی رواندا رد کرد و گفت نیازی به عذرخواهی در این خصوص نمی‌بیند.

این مقام ارشد سابق فرانسه که در مصاحبه با دو رسانه فرانس‌۲۴ و رادیو فرانسه شرکت کرده بود، گفت انتقادها از فرانسه غیرمنصفانه است، چرا که سازمان ملل متحد و دیگر کشورها هم برای جلوگیری از قتل‌عام‌ها مداخله‌ای نکرده‌اند.

پیشتر در ماه گذشته یک کمیسیون مستقل تحقیق که به دستور امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در مورد نقش این کشور در نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ میلادی در رواندا تشکیل شده بود، دولت وقت فرانسه را در این حادثه دارای «مسئولیتی سنگین» خواند.

آقای بالادور، نخست‌وزیر فرانسه در بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵، در واکنش به این گزارش با «تحسین‌برانگیز» خواندن کار صلح‌بانان فرانسوی در آن مقطع زمانی گفت: «من تلاش خودم را انجام دادم تا مطمئن شوم فرانسه به دلیل بی‌عملی و انفعال سرزنش نخواهد شد.»

کمیسیون تحقیق در گزارش خود فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور وقت فرانسه، و مشاورانش را به حمایت تقریبا «بی‌قید و شرط» از حکومت «نژادپرست، فاسد و خشن» در رواندا متهم کرده، با این حال اتهام «همدستی» را در جریان نسل‌کشی به نیروهای فرانسوی وارد ندانسته است.

گزارش هزار صفحه‌ای کمیسیون تحقیق درباره نقش فرانسه در نسل کشی سال ۱۹۹۴ در رواندا با بررسی آرشیوهای دولتی فرانسه تهیه شده است. اعضای این کمیسیون طی دو سال گذشته در حال تحقیق درباره نقش فرانسه در تحولات سال ۱۹۹۴ در رواندا بودند.

امانوئل ماکرون ۱۴ تاریخ‌دان را در سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان اعضای این کمیسیون تحقیق معرفی کرده بود.

هرچند روابط فرانسه با رواندا از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون بهبود یافته اما موضوع نقش فرانسه در نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ همچنان بر روابط پاریس با کیگالی سایه افکنده است.

در جریان رویدادهای سال ۱۹۹۴ در رواندا حدود ۸۰۰ هزار نفر که اغلب آنها از قوم توتسی بودند قتل‌عام شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان ارتکاب نسل‌کشی در نامیبیا را پذیرفت

نسل‌کشی رواندا؛ ۲۷ سال از قتل‌عام ۸۰۰ هزار نفر گذشت

گزارش کمیسیون تحقیق در فرانسه؛ اعلام «مسئولیت سنگین» پاریس در قبال نسل‌کشی رواندا