Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آلمان ارتکاب نسل‌کشی در نامیبیا را پذیرفت

کشتار دو قوم ناما و هیررو در نامیبیا توسط نیروهای استعماری آلمان
کشتار دو قوم ناما و هیررو در نامیبیا توسط نیروهای استعماری آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته بسیاری از مورخان این کشتار در واقع نخستین نسل‌کشی قرن بیستم بوده که توسط آلمان در یک کشور آفریقایی انجام شده است.

آگهی

آلمان برای نخستین بار روز جمعه ۲۸ مه اعتراف کرد که در دوران استعماری مرتکب نسل‌کشی در کشور نامیبیا شده است.

دولت آلمان با اذعان به نقش داشتن در کشتار اعضای دو قوم «ناما» و «هیررو» در نامیبیا طی دوران استعماری،‌ وعده داد تا بیش از یک میلیارد یورو برای کمک به توسعه این کشور بپردازد.

هایکو ماس،‌ وزیر امور خارجه آلمان در همین خصوص با انشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما هم‌اکنون رسما این وقایع را به عنوان آنچه امروز شناخته می‌شود، نسل کشی قلمداد می‌کنیم.»

آقای ماس مسئولیت کشتار دو قوم «ناما» و «هیررو» را متوجه کشورش دانست و در این بیانیه از حصول توافق میان دو کشور پس از پنج سال مذاکره بر سر وقایعی که طی سال‌های ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۵ در این سرزمین آفریقایی تحت استعمار آلمان روی داده، استقبال کرد.

گفته می‌شود که شهرک‌نشینان آلمانی حد فاصل سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ ده‌ها هزار نفر از اعضای دو قوم «ناما» و «هیررو» در نامیبیا را طی دوران استعمار این کشور به قتل رساندند.

به گفته بسیاری از مورخان این کشتار در واقع نخستین نسل‌کشی قرن بیستم بوده که توسط آلمان در یک کشور آفریقایی انجام شده است.

وزیر امور خارجه آلمان در ادامه به خاطر آنچه وی «قساوت‌های انجام شده» خواند از جانب کشورش از نامیبیا و فرزندان قربانیان عذرخواهی کرد.

وی افزود که این کشور اروپایی در اقدامی به منظور «پذیرفتن رنج‌های فراوان تحمیل شده به قربانیان» از طریق یک برنامه مالی به ارزش یک میلیارد و صد میلیون یورو به بازسازی و توسعه نامیبیا کمک خواهد کرد.

هایکو ماس در عین حال تصریح کرد که کمک مالی در نظر گرفته شده برای توسعه نامبییا نباید به عنوان غرامت و جربان خسارات از منظر حقوقی قلمداد شود.

به گفته منابع نزدیک به مذاکرات میان دو کشور، این مبلغ قرار است طی یک دوره ۳۰ ساله به نامیبیا پرداخت شود و در درجه اول فرزندان و نوادگان دو قوم قربانی نسل‌کشی را منتفع کند.

جنایات و کشتار انجام شده در نامیبیا طی دوران استعمار این کشور توسط آلمان روابط میان دو طرف را برای سال‌های متمادی تیره و پرتنش کرده بود.

آلمان پس از آغاز شورش و ناآرامی‌های ساکنان این کشور مستعمره به خصوص هیررو‌ها با فرستادن ژنرال لوتار فن تروتا اقدام به سرکوب اعتراض‌ها کرد و دستور قتل عام معترضان را داد.

اعضای قوم ناما یک سال پس از این سرکوب‌ها دست به شورش زندند که همین سرنوشت نیز برای آنها رقم خورد.

بر اساس آمار ارائه شده،‌ حد فاصل سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ دست کم ۶۰ هزار نفر از قوم هیررو و ۱۰ هزار نفر نیز از قوم ناما در جریان سرکوب‌های خونین در نامیبیا به قتل رسیدند.

کشتار جمعی، مرگ زنان و کودکان بر اثر تشنگی و راه‌اندازی اردوگاه‌های کار اجباری از جمله شیوه‌های نسل‌کشی توسط نیروهای استعماری آلمان در نامیبیا عنوان شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا با انتقال کارادزیچ، عامل «نسل‌کشی» در بوسنی به خاک خود موافقت کرد

نخست‌وزیر سابق فرانسه: پاریس نیازی به عذرخواهی برای نسل‌کشی رواندا ندارد

هشتاد سال پس از هولوکاست، ۲۴۵هزار یهودی بازمانده این واقعه هنوز زنده هستند