Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بلژیک و سوئیس در اوج شیوع کرونا در اروپا، برخی محدودیت‌ها را برمی‌دارند

پارک سنکانتنر بروکسل
پارک سنکانتنر بروکسل Copyright Francisco Seco/Copyright 2021 The Associated Press.All rights reserved
Copyright Francisco Seco/Copyright 2021 The Associated Press.All rights reserved
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر بلژیک در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تا سه هفته دیگر برخی از محدودیت ها ناشی از مقررات قرنطینه در این کشور کاهش می یابند. شورای فدرال سوئیس هم اعلام کرده بصورت مشروط با بازگشایی رستوران ها، سالن های سینما و استادیوم ها موافق است.

آگهی

در حالی که اخیرا موج جدید کرونا در اروپا شدت گرفته و آمار مبتلایان و قربانیان این بیماری همچنان نگران‌کننده است، مسئولان دولتی بلژیک و سوئیس بر پایه برخی نشانه‌‌ها از چشم‌انداز کاهش روند ابتلا در کشورشان، تصمیم گرفته‌اند که برخی از محدودیت‌های مربوط به دوران کرونا را به تدریج بردارند.

بلژیک

دولت بلژیک چهارشنبه اعلام کرد که از هشتم ماه مه،‌ یعنی بیش‌تر از سه هفته دیگر، کافه و رستوران ها می‌توانند در فضای باز و در تراس‌هایشان میزبان مشتریان البته بصورت محدود باشند.

رستوران و کافه‌ها بیشتر از ۵ ماه است که در این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل هستند. الکساندر دوکرو، نخست وزیر بلژیک به علاوه این خبر، اعلام کرد تمهیداتی برای کاهش محدودیت‌های ناشی از مقررات قرنطینه درنظر گرفته شده است.

بازگشایی کافه و رستوران‌ها در بلژیک هفته‌هاست که نقل اصلی محافل خبری و رسانه ها در این کشور است. اتحادیه صنفی رستوران‌داران و مالکان کافه‌های بلژیک ماه‌هاست کارزاری را در جهت پایان دادن به مقررات سخت قرنطینه راه‌اندازی کرده‌اند. این کارزار با انتشار تبلیغات گسترده تصمیمات دولت مبنی بر تعطیلی رستوران و کافه‌ها را به چالش می‌کشد.

اتحادیه رستوران‌داران بلژیکی می‌گوید از هر ده رستوران این کشور ۶ تای آنها دچار بحران مالی شده و در معرض تعطیلی کامل و ورشکستگی مطلق قراردارند. ویروس کرونا در بلژیک ۱۱ میلیون و پانصدهزار نفری،‌ تاکنون عامل مرگ ۲۳ هزار و ۵۵۶ نفر بوده است.

Frederic Sierakowski/AP
نخست وزیر بلژیکFrederic Sierakowski/AP

در طرح کاهش محدودیت‌های قرنطینه نخست وزیر بلژیک اعلام کرد که شهروندان می‌توانند از هفته آینده سفرهای غیرضروری را نیز از سر بگیرند. همچنین نخست وزیر در سخنان خود تصریح کرد که محدودیت های مرزی و سفر به کشورهای اتحادیه اروپا کاهش پیدا می کند. این کشور مرزهایش را از روز ۱۹ آوریل باز می کند. ۱۹ آوریل همزمان تاریخ بازگشایی مدارس این کشور پس از تعطیلات عید پاک است. همچنین شهروندان بلژیکی دیگر محدود به سفر در اتحادیه اروپا نیستند و می توانند به سفرهای غیراروپایی بروند. بلژیک از ماه ژانویه مرزهایش را با توجه به شیوع ویروس کرونا بسته بود. 

آرایشگاه‌های کشور هم که مدت‌هاست درهایشان بسته مانده، از اواخر ماه آوریل قادر خواهند بود فعالیت‌هایشان را آغاز کنند.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در حال حاضر به روزانه کمتر از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده که در مقایسه با هفته‌های گذشته، خصوصا در اوائل ماه مارس، کاهش ۳ هزار نفری دارد.

با این حال هم چنان بیمارستان های این کشور از ازدحام بیماران کوویدی رنج می‌برند. در کل کشور تا روز چهارشنبه بیش از ۹۴۰ نفر به علت ابتلا به بیماری کووید در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

سوئیس

در سوئیس هم شورای فدرال تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از مقررات قرنطینه از دوشنبه آینده گرفته است. البته این شورا بصورت مشروط با بازگشایی رستوران‌ها، سینما و تئاتر و حتی استادیوم‌های فوتبال موافقت کرده است.

این در حالی است که بر پایه آمارهای وزارت بهداشت این کشور، وضعیت شیوع ویروس کرونا همچنان در موقعیت اضطراری قرار دارد.

آخرین اطلاعات کرونا در این کشور نشان می‌دهد آمار مبتلایان به کووید۱۹ و افراد بستری شده در بیمارستان روبه افزایش است. تنها آمار افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه با روند کاهشی روبروست. گفته می‌شود این هم دلیلی برای اعضای شورای فدرال است تا با کاهش محدودیت‌ها موافقت کنند. همزمان تسریع در روند واکسیناسیون روی چنین تصمیمی نقش داشته است.

نزدیک به ۵۰ درصد از افراد بالای ۸۰ سال و۳۰ درصد شهروندان بین ۷۰ تا ۷۵ سال هر دو دوز واکسن‌هایشان را دریافت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری پلیس بلژیک با تجمع بزرگ معترضان به محدودیت‌های کرونایی؛ ۱۳۲ تظاهرکننده دستگیر شدند

کیت تست‌های خودآزمای خانگی کووید، مانعی در جهت مقابله با شیوع کرونا؟

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد