Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طالبان برای شرکت در نشست صلح افغانستان در ترکیه مردد است

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه طالبان می‌گوید هنوز در خصوص حضور در نشست صلح افغانستان در استانبول تصمیم نگرفته است. تردیدها در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دلیل اصلی نارضایتی گروه طالبان و احتمال عدم شرکت آنها در این مذاکرات است.

آگهی

در آستانه برگزاری گفتگوهای صلح افغانستان در ترکیه، طالبان می‌گوید هنوز در خصوص چگونگی شرکت در این مذاکرات تصمیم نگرفته است.

دور تازه گفتگوهای صلح افغانستان قرار است روز ۲۷ فروردین در استانبول آغاز شود اما محمد نعیم سخنگوی طالبان به طلوع نیوز گفته است که رهبری این گروه هنوز در خصوص ساز و کار و ترکیب هیئت طالبان در این نشست تصمیم نگرفته است.

گفته می‌شود تردیدها در خصوص عدم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دلیل اصلی نارضایتی طالبان از برگزاری نشست‌های صلح است.

سید اکبر آغا، فرمانده پیشین طالبان با اشاره به این مطلب می‌گوید: «تا زمانی که موضوع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان روشن نشود کارها پیش نمی‌رود. این چیزی است که طالبان می‌گوید. به همین جهت من فکر می‌کنم تا زمانی که تکلیف این مسئله روشن نشود نشستی هم در ترکیه برگزار نخواهد شد.»

نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر هم روز دوشنبه اعلام کرد که این گروه برای شرکت در مذاکرات روز ۱۶ آوریل در استانبول آمادگی ندارد.

تردیدها در خصوص برگزاری نشست استانبول در حالی شدت گرفته که محمد اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان و همچنین عبدالله عبدالله، رئيس شورای عالی مصالحه ملی در پیام‌های جداگانه از طالبان خواستند به مناسبت آغاز ماه رمضان، آتش بس اعلام کند.

آقای غنی در بخشی از پیام ویدیویی خود خطاب به طالبان می‌گوید: «به احترام ماه مبارک رمضان از جنگ، خشونت و دشمنی با مردم افغانستان دست بردارید و به جای جنگ‌های ناروا، نیت و خواسته خود برای برقراری صلح را در عمل اثبات کنید.»

رئيس جمهوری افغانستان همچنین از طالبان خواست با خواسته بر حق مردم این کشور که آتش بس دائمی است موافقت کند.

عبدالله عبدالله هم در پیام جداگانه‌ای از این گروه درخواست کرد به احترام این ماه به خواسته مردم افغانستان پاسخ مثبت دهند و با اعلام آتش‌بس از خون‌ریزی و کشتار دست بردارند.

اعضای این گروه هنوز پاسخی به درخواست‌های رهبران افغانستان نداده‌اند و هنوز مشخص نیست سرنوشت مذاکرات صلح در استانبول چه خواهد شد.

رهبران طالبان بارها نارضایتی خود را از احتمال باقی ماندن نیروهای آمریکایی در افغانستان فراتر از توافقات حاصل شده در دوحه اعلام کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنترل دروازه افغانستان به جهان؛ آیا ترکیه در تامین امنیت فرودگاه کابل قمار می‌کند؟

زن افغان، نگران‌تر از همه از بازگشت طالبان به قدرت

نخستین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان؛ لوید آستین در کابل