Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جزئیاتی از مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا

شاهزاده فیلیپ
شاهزاده فیلیپ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حضور شاهزاده هری در لندن، نخستین مواجهه او با خانواده‌ سلطنتی پس از مصاحبه جنجالی همسرش مگان مارکل در آمریکاست.

آگهی

مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، شوهر الیزابت دوم، ملکه بریتانیا که در روز جمعه در سن ۹۹ سالگی درگذشت، در روز شنبه آینده ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) در کاخ باکینگهام برگزار خواهد شد.

این مراسم به دلیل محدودیت‌های کرونایی به تعویق افتاده و در درون کاخ برگزار می‌شود، اما قرار است جریان آن به طور زنده از تلویزیون پخش شود. همچنین قرار است که در روز خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، در ابتدای مراسم یک دقیقه سکوت به احترام او در سرتاسر قلمرو بریتانیا برگزار گردد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

مقامات باکینگهام، کاخ سلطنتی بریتانیا گفته‌اند به دلیل شرایط ویژه کرونا، به جز مراسم خاکسپاری، هیچ گونه تشییع جنازه یا مراسم دیگری در این کاخ یا در لندن برگزار نخواهد شد. تا روز شنبه آینده و به مدت هشت روز عزای عمومی اعلام شده است.

به این ترتیب رهبران جهان، نمایندگان کشورهای مشترک‌المنافع، پادشاهان و خانواده‌های سلطنتی دیگر کشورها، سیاستمداران عالی رتبه و فرماندهان نظامی که قبلا نام‌شان در فهرست مدعوین مراسم تشییع جنازه بود، به محل خاکسپاری نخواهند رفت. با این حال قرار است شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا و فرزند ارشد فیلیپ و الیزابت دوم، پس از خاکسپاری پدرش سخنرانی کند. ولیعهد بریتانیا روز شنبه طی سخنان کوتاهی از پدرش بعنوان فردی که هفتاد سال در خدمت ملکه و خانواده اش بوده یاد کرد و فقدان وی را دردی بزرگ برای خود و خانواده سلطنتی توصیف کرد.

ظهر شنبه در پی درگذشت فیلیپ دوک ادینبورگ، ۴۱ گلوله توپ به احترام وی در پادگان وولویچ واقع در جنوب شرقی لندن، در شهرهای بلفاست، ادینبورگ و کاردیف و نیز در جبل‌الطارق شلیک شد.

نکته دیگر آن که شاهزاده هری، نوه فیلیپ نیز برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدربزرگش به لندن سفر می‌کند. او قرار است به تنهایی به لندن برود و همسرش مگان او را همراهی نخواهد کرد. رسانه‌های بریتانیا نوشته‌اند که مگان به دلیل بارداری و نگهداری از فرزندشان امکان حضور در مراسم را نخواهد داشت.

حضور شاهزاده هری در لندن، نخستین مواجهه او با خانواده‌ سلطنتی پس از مصاحبه جنجالی همسرش مگان مارکل در آمریکاست. مگان که از یک سال پیش به همراه همسرش از خاندان سلطنتی جدا شده و در آمریکا سکونت گزیده است، در مصاحبه‌ای از برخی رفتارهای آزاردهنده و نژادپرستانه با خودش در دربار بریتانیا خبر داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ در قلعه قدیمی برگزار شد

جشن تولد پادشاه بریتانیا و نخستین حضور کیت میدلتون در مراسم‌های عمومی پس از ۶ ماه غیبت

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟