نگرانی از سر بازکردن زخم‌های استعمار در پی ادعاهای هری و مگان

شاهزاده هری و مگان مارکل در آفریقای جنوبی (عکس از آرشیو)
شاهزاده هری و مگان مارکل در آفریقای جنوبی (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه مشترک المنافع مستعمره‌های سابق بریتانیا در قاره آفریقا هستند که به دلیل روابط تاریخی با این کشور با عضویت در این اتحادیه به همکاری با بریتانیا ادامه داده‌اند.

آگهی

سخنان مگان مارکل، عروس خاندان سلطنتی بریتانیا مبنی بر حساسیت اعضای این خانواده نسبت به رنگ پوست فرزندش نگرانی هایی را بابت ایجاد شکاف احتمالی بین این کشور و دیگر کشورهای عضو اتحادیه مشترک المنافع پدید آورده است. 

بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه مستعمره های سابق بریتانیا در قاره آفریقا هستند که به دلیل روابط تاریخی با این کشور با عضویت در اتحادیه مشترک المنافع به همکاری با بریتانیا ادامه داده اند. الیزابت دوم، ملکه بریتانیا از روزهای اول سلطنت خود از حامیان جدی اتحادیه مشترک المنافع بود. او در سال ۱۹۴۷ در پیامی رادیویی وعده داد که زندگی خود را هر چه قدر «کوتاه یا بلند»، وقف کشورهای مشترک المنافع خواهد کرد. 

ملکه ۹۴ ساله بریتانیا در کشورهای عضو اتحادیه مشترک المنافع محبوبیت زیادی دارد و احتمالا سخنان اوپرا وینفری، مجری مصاحبه با مگان مارکل مبنی بر اینکه الیزابت دوم و همسرش شاهزاده فیلیپ نقشی در گفتگوها درباره رنگ پوست فرزند مگان مارکل نداشته اند به حفظ این محبوبیت کمک خواهد کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال زمزمه هایی مبنی بر پایان همکاری برخی از کشورهای عضو اتحادیه مشترک المنافع با بریتانیا پس از پایان دوره سلطنت الیزابت دوم به گوش می رسد. به عنوان مثال مالکولم تورنبول، نخست وزیر پیشین استرالیا گفته است که کشورش پس از پایان دوره سلطنت الیزابت دوم باید در پیوندهایی که بنا به قانون اساسی خود با بریتانیا دارد تجدیدنظر کند. 

پیش از این نیز همکاری با بریتانیا به عنوان استعمارگر سابق در برخی از کشورهای عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع زیر سوال برده شده بود. هر چند هدف از ایجاد این اتحادیه «بهبود روابط بین المللی» عنوان شده بود اما برخی از اقدامات دیپلماتیک بریتانیا طی دهه های گذشته شکاف هایی را در این اتحادیه پدید آورد. 

کاخ باکینگهام پیش از خروج شاهزاده هری و مگان مارکل از خاندان سلطنتی با توجه به دورگه بودن همسر نوه ملکه بریتانیا از آنها می خواست تا ماموریت هایی مرتبط با کشورهای آفریقایی عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع انجام دهند. سفر این زوج سلطنتی به آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۹ یکی از این ماموریت ها بود. 

خاندان سلطنتی بریتانیا روز سه شنبه در بیانیه ای که در واکنش به سخنان مگان مارکل منتشر شد از ادعای طرح سخنان «نژادپرستانه» از سوی اعضای این خانواده ابراز نگرانی کرد. کاخ باکینگهام همچنین وعده داد که در مورد ادعای مطرح شده تحقیق خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفت دهه سلطنت در قاب تصویر؛ عکس‌هایی از دیدار ملکه بریتانیا با رهبران دنیا

«دوباره همدیگر را خواهیم دید»؛ از ملکه تا پینک فلوید

همسر ولیعهد بریتانیا از ابتلایش به بیماری سرطان پرده برداشت