فرار ۱۸۰۰ زندانی پس از حمله مسلحانه به بازداشتگاهی در نیجریه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 فرار ۱۸۰۰ زندانی پس از حمله مسلحانه به بازداشتگاهی در نیجریه
کپی رایت  David Dosunmu/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

بیش از ۱۸۰۰ زندانی در اقدامی که به معنای واقعی کلمه می‌توان آنرا «فرارِ انفجاری» نامید روز دوشنبه از زندانی واقع در ایالت ایمو در جنوب شرق نیجریه گریختند.

زندانیان اما در این فرار برنامه ریزی شده تنها نبودند؛ دست یاری به سوی آنها از سوی افرادی دراز شده بود که از خارج زندان اقدام به یورش مسلحانه کردند.

سخنگوی اداره بازداشتگاه‌ها درنیجریه با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تصریح کرد: « زندان اووری حوالی ساعت ۲ و پانزده دقیقه بامداد روز دوشنبه توسط مردان ناشناس مسلح هدف حمله قرار گرفت و مهاجمان به زور اقدام به آزاد کردن ۱۸۴۴ زندانی کردند.»

در این بیانیه آمده است: «به گفته شاهدان که واقعه را از نزدیک دیدند افزاد مسلح در حالیکه سوار بر وانت‌هایی بودند به سوی زندان آمدند و اقدام به تیراندازی به سوی کارکنان بازداشتگاه کردند. آنها همچنین در اصلی زندان را منفجر کردند.»

از سوی دیگر مامور اطلاع‌رسانی در امور زندان‌ها در ایالت ایمو نیز ضمن تایید این حمله اعلام کرد که هم اکنون اوضاع تحت کنترل درآمده و ساکنان مناطق اطراف می‌توانند به امور روزانه خود ادامه دهند.

David Dosunmu/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
حمله به داخل زندان به مواد انفجاریDavid Dosunmu/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه ضمن محکوم کردن این حمله و بدون نام بردن از جنبش استقلال‌طلب فعال در منطقه بیافرا، واقع در جنوب شرق این کشور، مهاجمان را تروریست و افراد هرج‌ و مرج طلب توصیف کرد.

اعضای جنبش ایپوب یا ساکنان بومی بیافرا رویکردی جدایی‌طلبانه داشته و برای خودمختاری و استقلال این بخش از خاک نیجریه مبارزه می‌کنند.

به تازگی ویدیویی از تمرین‌های نظامی یک گروه شبه نظامی جدید پرورش یافته در دامان این جنبش منتشر شده که در آن ده‌ها و حتی صدها نفر در حال آموزش نظامی به تصویر کشیده شده‌اند.

این در حالیست که جنبش ایپوب هرگونه ارتباط با حمله بامداد روز دوشنبه به زندان ایالت ایمو را انکار کرده و اطلاعات منتشر شده در خصوص اتهامات وارده به این جنبش در خصوص حمله یاد شده را دروغ و جعلی خوانده است.

وضعیت زندان‌ها در نیجریه بسیار وخیم و دستگاه قضایی این کشور نیز بسیار فاسد و کند توصیف می‌شود. به گزارش فرانس پرس بیش از هفتاد درصد بازداشت‌شدگان هرگز مراحل دادرسی را طی نکرده‌اند و ده‌ها هزار نفر از زندانیان نیز بدون امید به آزادی شرایط دشواری را در بازداشتگاه‌ها و ندامتگاه‌های سراسر کشور سپری می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید