کمیسیون اروپا کمک ۴.۷ میلیارد یورویی دولت فرانسه به «ایرفرانس» را تائيد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AP, AFP
هواپیماهای شرکت «ایرفرانس»
هواپیماهای شرکت «ایرفرانس»   -  کپی رایت  AP Photo

کمیسیون اتحادیه اروپا با کمک چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورویی فرانسه به شرکت هواپیمایی «ایرفرانس» موافقت کرد.

برنو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه موافقت کمیسیون اروپا با کمک به شرکت بحران زده «ایرفرانس» را «خبری خوب» توصیف کرد. «ایرفرانس» مانند بسیاری دیگر از شرکت های فعال در حمل و نقل هوایی به دنبال همه گیری بیماری «کرونا» با بحران مالی روبرو است. این شرکت هواپیمایی در ازای دریافت کمک مالی از دولت فرانسه قرار است از برخی جنبه های موقعیت برتر خود در فرودگاه اورلی در جنوب پاریس صرف نظر کند.

در چهارچوب طرح کمک جدید قرار است سهم دولت فرانسه در کل سرمایه مجموعه «ایرفرانس-کی ال ام» به ۲۹.۹ درصد برسد. این در حالی است که دولت فرانسه هم اکنون ۱۴.۳ درصد از سهام مجموعه «ایرفرانس-کی ال ام» را در اختیار دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت فرانسه سال گذشته همزمان با موج اول شیوع ویروس کرونا در قاره اروپا سه میلیارد یورو وام در اختیار «ایرفرانس» گذاشته بود. فرانسه و هلند تاکید کرده اند که به دنبال ملی کردن مجموعه «ایرفرانس-کی ال ام» نیستند.

به گفته وزیر اقتصاد فرانسه قرار است شرکت «ایرفرانس» از ۱۸ بازه زمانی اختصاصی خود در فرودگاه اورلی صرف نظر کند. به این ترتیب رقبای این شرکت می توانند در این بازه های زمانی پروازهایی را از این فرودگاه یا به مقصد آن انجام دهند. بنا به اعلام برنو لومر «ایرفرانس» در مجموع از چهار درصد از بازه های زمانی اختصاصی خود در فرودگاه اورلی صرف نظر خواهد کرد.

شرکت «ایرفرانس» به دلیل مخارج ثابت خود در دوران شیوع ویروس کرونا سال گذشته هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو ضرر کرد. این در حالی است که میزان بدهی های این شرکت نیز به ۱۱ میلیارد یورو رسیده است.