بازداشت ۱۰ افسر ارشد سابق نیروی دریایی ترکیه به دلیل انتقاد از دولت

پلیس ترکیه
پلیس ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه‌ای که به امضای ۱۰۳ افسر ارشد سابق نیروی دریایی ترکیه رسیده از تصمیم دولت برای خروج از پیمان بین‌المللی «مونترو» و ایجاد یک گذرگاه جدید آبی موسوم به «کانال استانبول» به شدت انتقاد شده است.

آگهی

مقامات ترکیه روز دوشنبه ۱۰ افسر سابق نیروی دریایی این کشور را به دلیل انتشار نامه‌ای سرگشاده در انتقاد از طرح مورد نظر رجب طیب اردوغان موسوم به «کانال استانبول» بازداشت کردند.

این افراد در پی انتشار یک نامه‌ای انتقادی با امضای یکصد افسر بازنشسته ارتش علیه دولت، اقدامی که از زمان کودتای سال ۲۰۱۶ به این سو در ترکیه بی سابقه قلمداد می‌شود، دستگیر و بازداشت شده‌اند.

به گفته دادستانی کل آنکارا، ۱۰ دریادار بازنشسته در این راستا بازداشت شده اند و از دستگیری چهار افسر سابق دیگر به دلیل کهولت سن انصراف به عمل آمده است.

دادستانی آنکارا با این حال تصریح کرده که از این افراد خواسته شده است تا ظرف سه روز آینده به اداره پلیس در پایتخت مراجعه کنند.

در بیانیه‌ای که به امضای ۱۰۳ افسر ارشد سابق نیروی دریایی ترکیه رسیده از تصمیم دولت برای خروج از پیمان بین‌المللی «مونترو» و ایجاد یک گذرگاه جدید آبی موسوم به «کانال استانبول» به شدت انتقاد شده است.

طرح اردوغان برای ایجاد یک آبراه جایگزین در شمال استانبول که تنگه بسفر را دور بزند سبب به راه افتادن بحث‌ها و انتقادهایی در خصوص احتمال خروج از پیمان مونترو شده است.

پیمان مونترو یک معاهده بین المللی میان ترکیه و قدرت‌های جهانی است که سال ۱۹۳۶ میان طرفین به امضا رسید و به آنکارا امکان داد که بر ترانزیت کالا میان تنگه‌های بسفر و دارنانل نظارت داشته باشد.

این پیمان از میراث دوران حکومت مصطفی کمال آتاتورک محسوب می‌شود و افسران بازنشسته نیروی دریایی ترکیه خروج از آن را تضعیف کننده ارزش و جایگاه نیروهای مسلح و نیز توام با عواقب خطرناک برای کشور توصیف کرده‌اند.

گمان می‌رود که چهارده افسر بازنشسته نیروی دریایی ترکیه طراح اصلی نامه انتقادی سرگشاده علیه دولت باشند و به همین دلیل قرار بازداشت آنها از سوی دستگاه قضایی صادر شده است.

انتشار این نامه به شدت از سوی احزاب حاکم و مقامات دولتی ترکیه مورد انتقاد قرار گرفت. دولتمردان ترکیه این اقدام کم سابقه را همردیف اظهارات و بیانیه‌هایی قلمداد کردند پیش‌تر زمینه ساز کودتا و یا به قدرت رسیدن نظامیان در این کشور شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان نامه افسران سابق نیروی دریایی را یادآور «کودتاهای سیاسی» دانست

آینده اقتصاد ترکیه در سایۀ دیدگاه‌های «نامتعارف» اردوغان

ترکیه: آماده تعیین مرز دریایی با مصر هستیم