Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌های گسترده به دستور اردوغان برای خر‌وج ترکیه از پیمان منع خشونت علیه زنان

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم دولت ترکیه پس از ماه‌ها اعتراض و فشار گروه‌های مذهبی صورت پذیرفت. مخالفان پیمان «منع خشونت علیه زنان» معتقدند این کنوانسیون تمیلات همجنس‌گرایی را تبلیغ و تشویق می‌کند و همچنین به سست‌کردن بنیان خانواده می‌انجامد.

آگهی

ترکیه با تصمیم رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه از معاهده منع خشونت علیه زنان خارج شد.

این تصمیم دولت ترکیه با انتقاد و اعتراضات داخلی به ویژه از سوی زنان و احزاب مخالف عدالت و توسعه طرح شده است.

آقای اردوغان روز شنبه فرمانی را امضا کرد که به موجب آن ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان که از آن تحت عنوان کنوانسیون استانبول نیز یاد می‌شود خارج شد. این در حالیست که ترکیه ۱۰ سال پیش به این معاهده پیوسته بود.

این اقدام پس از ماه‌ها فشار و اعتراض گروه‌های محافظه کار و مذهبی برای خروج ترکیه صورت پذیرفت. استدلال طرفداران خروج این است که مفاد این کنوانسیون بنیان خانواده را تضعیف می‌کند و با تشویق کردن زنان به طلاق ارزشهای دینی و سنتی این کشور را به چالش می‌کشاند.

همچنین گروهی از منتقدان این پیمان می‌گویند کنوانسیون منع خشونت علیه زنان با پرداختن به ابعادی از مقوله‌های جنسی، همجنس‌گرایی را تشویق و توسعه می‌دهد موجبات تبلیغ و تشویق هرچه بیشتر افراد برای گرایش یافتن به تمایلات همجنس‌گرایانه می‌شود.

در عین حال بسیاری هم در ترکیه از این اقدام دولت ناامید و خشمگین شده‌اند. اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول و سیاستمداری که از او به عنوان یکی از رقبای آینده و بالقوه اردوغان یاد می‌شود با ابراز تاسف از تصمیم دولت اعلام کرد: «اعلام تصمیم دولت برای خروج از این کنوانسیون در نیمه شب، آن‌هم در حالی که ما هر روز خشونت‌های بیشتری را علیه زنان در جامعه می‌بینیم طعم تلخی دارد.»

آقای امام اوغلو همچنین در ادامه تاکید کرد: «زنان سالهاست که رهبری این جریان را بر عهده دارند و برای رفع تبعیض و نابرابری تلاش می‌کنند.»

ماریا پشکینوویچ بوریج دبیرکل شورای اروپا هم به این تصمیم دولت ترکیه را ویرانگر خواند و افزود: «این یک عقب‌گرد بزرگ است. این تصمیمی بسیار ناراحت‌کننده است که حمایت از زنان در ترکیه و سراسر اروپا و حتی فراتر از آن را به خطر می‌اندازد.

به گفته گروه‌های مدافع حقوق بشر، خشونت علیه زنان در ترکیه در حال افزایش است. از ابتدای سال جاری میلادی دست‌کم ۷۷ زن به دلیل خشونت کشته شده‌اند. این در حالیست که در سال ۲۰۲۰، تعداد ۴۰۹ زن در پی خشونت‌های اعمال شده علیه آنها در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

Associated Press
تظاهرات علیه تصمیم دولت ترکیه درباره خروج از پیمان منع خشونت علیه زنانAssociated Press

یکی از بخش‌های کنوانسیون استانبول تاکید برای تلاش و مبارزه در جهت جلوگیری از ارتکاب خشونت‌های جنسیتی علیه زنان، حمایت از قربانیان و همچنین تحت پیگرد قانونی قرار دادن کسانی است که مرتکب این خشونت‌ها شده‌اند.

با اعلام تصمیم دولت تجمعات اعتراضی در ترکیه و به ویژه در شهر استانبول نسبت به این اقدام صورت گرفت. برخی از نمایندگان مجلس می‌گویند اردوغان بدون رای موافق پارلمان نمی‌تواند چنین تصمیمی را اتخاذ کند اما این ادعا در حالی مطرح می‌شود که اصلاحات چند باره قانون اساسی در ترکیه طی سال‌های اخیر قدرت رئيس جمهوری را بسیار افزایش و گسترده کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ایران لایحه‌ منع خشونت علیه زنان را پس از یک دهه اختلاف تصویب کرد

ویدئو؛ چیدمان هنری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در بلژیک

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه