Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ولیعهد سابق اردن: از فرمان سکوت و قطع ارتباط سرپیچی می‌کنم

شاهزاده حمزه، برادر ناتنی پادشان اردن
شاهزاده حمزه، برادر ناتنی پادشان اردن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اردن روز شنبه به شاهزاده حمزه نسبت به آنچه اقدام علیه ثبات و امنیت کشور خوانده شد، هشدار داده بود. ولیعهد سابق اردن سپس در پیامی ویدیویی اعلام کرد که در حصر خانگی است.

آگهی

شاهزاده حمزه، ولیعهد سابق اردن و برادر ناتنی عبدالله بن حسین، پادشاه این کشور که به دلیل آنچه اقدام علیه امنیت ملی خوانده شده در حصر خانگی قرار دارد روز دوشنبه تاکید کرد که از فرمان ارتش مبنی بر سکوت و قطع هرگونه ارتباط با خارج از حصر تبعیت نخواهد کرد.

ولیعهد سابق اردن روز دوشنبه با انتشار یک فایل صوتی از صدای مکالمه ضبط شده خود با فردی دیگر در حساب توییتری خود اعلام کرد که به تماس با خارج از حبس خانگی ادامه خواهد داد.

وی در این فایل صوتی به مخاطب خود از پشت خط تلفن می‌گوید: «مطمئنا من از دستورات رئیس ستاد کل ارتش وقتی به من می‌گوید که اجازه ندارم بیرون بیایم، توییت کنم، با دیگران ارتباط برقرار کنم و تنها اجازه ملاقات با خانواده‌ام را دارم، سرپیچی خواهم کرد.»

برادر ناتنی ملک عبدالله و وارث پیشین تاج و تخت اردن در این فایل صوتی تاکید کرده که به هیچ وجه در برابر اتهامات وارده و نیز محدودیت‌های ارتباطی علیه وی سکوت نخواهد کرد.

ارتش اردن روز شنبه به شاهزاده حمزه نسبت به آنچه اقدام علیه ثبات و امنیت کشور خوانده شد، هشدار داده بود. ولیعهد سابق اردن سپس در پیامی ویدیویی اعلام کرد که در حصر خانگی است.

جدا از شاهزاده حمزه که در حصر قرار گرفت، چندین مقام ارشد بلند پایه حکومت اردن نیز دستگیر و بازداشت شدند.

مقامات دولتی در اردن روز یکشنبه اعلام کردند که شاهزاده حمزه با افرادی که در راستای توطئه علیه حکومت برای بی‌ثابت کردن کشور با خارج ارتباط داشتند در تماس بوده و از مدت‌ها پیش تحت نظر قرار داشته است.

هنوز به طور مشخص اطلاعاتی در خصوص دلیل برخورد تازه حکومت اردن با ولیعهد سابق این کشور در دست نیست اما گفته می‌شود که نزدیکی شاهزاده حمزه با محافل و تجمعات تدارک دیده شده از سوی رهبران برخی قبایل که در آن عملکرد پادشاه مورد نقد قرار می‌گرفت یکی از دلایل حصر خانگی و ایجاد محدودیت برای وی بوده است.

مقامات اردنی می‌گویند پیشتر تلاش‌هایی صورت گرفته بود که اختلافات و بحران در میان خانواده سلطنتی «از راه گفتگو و در درون خانواده حل و فصل شود اما این تلاش‌ها با همکاری نکردن شاهزاده حمزه عقیم ماند.»

ملک عبدالله سال ۲۰۰۴ در اقدامی که گفته می‌شود در جهت تقویت قدرت وی انجام شد شاهزاه حمزه را از سمت خود به عنوان ولیعهد و وارث تاج و تخت اردن خلع کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت شاهزاده اردن؛ حمایت کشورهای عرب از ملک عبدالله، ایران اسرائیل را متهم کرد

چند مقام ارشد دولت اردن بازداشت شدند؛ ولیعهد سابق: در حصر خانگی‌ هستم

ده‌ها هزار نفر در اردن علیه «معامله قرن» تظاهرات کردند