Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فنآوری‌هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند

فنآوری‌هایی که با شیوع کووید پیشرفت کردند
فنآوری‌هایی که با شیوع کووید پیشرفت کردند Copyright PASCAL GUYOT/AFP or licensors
Copyright PASCAL GUYOT/AFP or licensors
نگارش از Jeremy Wilks
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیوع کرونا، باعث پیشرفت سریع برخی فنآوری‌ها شده و صاحبان بعضی صنایع را به ثروت‌های بزرگ رسانده است.

آگهی

شیوع جهانی بیماری کووید-۱۹ از بیش از یک سال پیش تاکنون، زندگی میلیاردها نفر را در جهان مختل کرده است. با این حال پاندمی کرونا، باعث پیشرفت سریع برخی فنآوری‌ها شده و صاحبان بعضی صنایع را به ثروت‌های بزرگ رسانده است. شاید صنعت دارو و درمان و به‌ویژه شرکت‌هایی که موفق به تولید واکسن کرونا شدند، شاخص‌ترین نمونه این فنآوری‌ها باشند.

وانتیلاتورهایی که ویروس کرونا را از بین می‌برند

وانتیلاتورهای بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در یک سال و نیم گذشته، نه‌تنها به بیماران برای تنفس کمک کرده‌اند، بلکه اتاق‌های بستری را هم از ذرات آلوده به ویروس پاکسازی می‌کنند.

دکتر ریس توماس، پزشک بیمارستان گلاتگویل ولز این فناوری را تنها در سه روز طراحی کرد و راه انداخت. این دستگاه کمک به تنفس، ارزان است و سر هم کردن قطعات آن تنها یک روز طول می‌کشد.

ماسک‌های FFP3 تقریبا جلوی تمام ریزذره‌ها را می‌گیرند

پوشاندن صورت با ماسک یکی از مهم‌ترین و در عین حال ساده‌ترین راه‌های جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است. بعد از بحران ماسک در ماه‌های نخست پاندمی، در زمان شیوع موج دوم و سوم، استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای کم‌کم کنار می‌رود و ماسک‌های قوی‌تر، جای ماسک‌های سه لایه جراحی را می‌گیرند.

R-Pur FFP3 face maskR-Pur
ماسک FFP3R-Pur FFP3 face maskR-Pur

در اروپا بعد از اجبار به پوشاندن صورت با ماسک FFP2 در محیط‌های بسته در اتریش و برخی ایالات آلمان، حالا مساک FFP3 به بازار می‌آید. شرکت فرانسوی R-Pur از سال ۲۰۱۵ مشغول ساخت ماسک‌هایی برای مقابله با آلودگی هواست. این ماسک‌ها که پیشتر عمدتا مصرف صنعتی داشتند یا در نقاط بسیار آلوده شهری برای افراد بیمار تجویز می‌شدند، با شیوع جهانی ویروس کرونا، مشتری‌های بسیاری پیدا کرده اند.

ماسک‌های FFP3 با پنج لایه محافط گاز، گرده‌های گل و گیاهان، ریزگردها و ریزذره‌های سمی مرتبط با آلاینده‌های جوی و باکتری‌ها و ذرات حامل ویروس را فیلتر می‌کنند.

دستگیره‌هایی که خود را تمیز می‌کنند

ویروس کرونا روی سطح‌های فلزی تا سه روز دوام می‌آورد. به این ترتیب دستگیره‌های فلزی درها، یکی از سطوح بالقوه انتقال ویروس به شمار می‌روند.

استارتاپ سوئیسی کلین موشن، دستگیره‌هایی ساخته است که پس از هربار استفاده، با پوشاندن خودکار یک لایه ماده ضدعفونی کننده روی خود، ۹۹/۹ درصد باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد.

یورونیوز
دستگیره‌هایی که خود را تمیز می‌کنندیورونیوز

ضدعفونی تلفن هوشمند با پرتوهای فرابنفش

تلفن‌های هوشمند یکی از ابزارهای تفکیک ناپذیر از زندگی امروز است. اگر ویروس کرونا روی صفحه تلفن بنشیند، احتمال انتقال آن به کاربر بسیار بالاست.

شرکت فون سُپ، از پرتوهای فرابنفش برای از بین بردن ویروس همزمان با شارژ سریع تلفن همراه استفاده می‌کند. باید تلفن را در جعبه‌های کوچک شارژ و ضدعفونی قرار دهیم.

استفاده از پهپاد برای رساندن مرسولات پستی و غذا به مشتریان

شرکت ایرلندی مانا، با پهپاد درخواست‌های مشتریان از دارو گرفته تا غذا را به در منزل مشتریان می‌رساند. این کار باعث کاهش تماس بین افراد و انتقال ویروس، و البته همزمان بیکاری شمار قابل توجهی از پیک‌ها می‌شود. پهپادهای شرکت مانا کالا را در زمان جابه‌جایی با پرتوهای فرابنفش ضدعفونی هم می‌کنند.

این پهپادها می‌توانند سفارش‌هایی به بزرگی یک جعبه کفش را در ارتفاعی بین ۵۰ تا ۸۰ متر و با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت جابه‌جا کنند. کاربرد این فنآوری در آینده به‌ویژه می‌تواند در مناطق صعب‌العبور، بسیار کارساز باشد.

MANNA
پیک پهپادهای ماناMANNA

ساعت‌های کلاسیک هم هوشمند می‌شوند

شیوع پاندمی کووید-۱۹ باعث توجه بیشتر به سلامتی و سوخت و ساز بدن شد. ساعت‌های هوشمند از سال‌ها پیش یکی از ابزارهای جدی برای کنترل ضربان قلب، شمار قدم‌ها، کیفیت خواب و میزان کالری سوزانده شده و استقامت بدن در زمان ورزش بود.

شرکت سوئیسی ویتینگز یک ساعت هوشمند، مشخصا برای بررسی وضعیت سلامت کاربر ساخته است. ویتینگز سکنواچ، شکل و شمایل کلاسیک دارد و نسبت به ساعت‌های هوشمند قبلی، دقیق‌تر است. قیمت این ساعت‌ مشابه اپل و سامسونگ از ۲۸۰ یورو شروع می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساعت‌مچی هوشمند اپل می‌تواند ابتلا به کووید-۱۹ را یک هفته زودتر تشخیص دهد

ایستگاه‌های هوشمند اتوبوس؛ ابتکار جدید کره جنوبی برای مقابله با کرونا

رقیبی برای ترامپ و بایدن؛ میلیاردرهای آمریکایی روی نیکی هیلی شرط بندی کردند