Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک افسر نیروی دریایی ایتالیا و یک وابسته نظامی سفارت روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شدند

پایگاه ناتو در سیگنوئلا در ایتالیا/ آرشیو ۲۰۱۱
پایگاه ناتو در سیگنوئلا در ایتالیا/ آرشیو ۲۰۱۱ Copyright Andrew Medichini/AP
Copyright Andrew Medichini/AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وابسته نظامی روسیه به‌دلیل مصونیت دیپلماتیک آزاد شده و از ایتالیا اخراج می‌شود.

آگهی

نیروهای امنیتی ایتالیا نیمه‌شب سه‌شنبه بک افسر نیروی دریایی این کشور را به همراه یک وابسته نظامی سفارت روسیه در رم به اتهام جاسوسی برای مسکو بازداشت کردند.

ژاندارمری ایتالیا صبح چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد افسر ایتالیایی به تحویل اسناد طبقه‌بندی شده به وابسته نظامی روسیه متهم است. این دو نفر در زمان اجرای یک قرار مخفیانه و در زمانی که افسر ایتالیایی مدارک محرمانه را در قبال دریافت پول نقد تحویل وابسته نظامی سفارت روسیه داد، بازداشت شدند. افسر ایتالیایی به زندان منتقل شده اما وابسته نظامی سفارت روسیه به‌لطف مصونیت دیپلماتیک آزاد شده و به گزارش کوریه دلا سرنا، به زودی از ایتالیا اخراج می‌شود.

عملیات با مدیریت اداره ضد جاسوسی و زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح ایتالیا انجام شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت امور خارجه ایتالیا سفیر روسیه را احضار کرده است. پیش‌تر سفارت روسیه در رم با صدور بیانیه‌ای بازداشت یکی از کارکنان بخش نظامی این نهاد دیپلماتیک را تایید کرده بود. در این بیانیه آمده است: «برای توضیح رویداد به زمان نیاز است. امیدواریم این اتفاق بر روابط دوجانبه ایتالیا و روسیه تاثیر منفی نگذارد.»

ایتالیا عضو ناتو است. در یک سال و نیم گذشته،‌ نیروی دریایی این کشور نقش مرکز عملیات نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی را بازی می‌کرد.

در ماه اوت سال ۲۰۲۰ یک نظامی فرانسوی مشغول به خدمت در پایگاه ناتو در ایتالیا به اتهام مشابه و به جرم فروش اسرار فوق محرمانه نظامی به روسیه، از این کشور اخراج و تحویل نیروهای امنیتی فرانسه داده شد.

افشای جاسوسی روسیه از نیروهای مسلح ایتالیا در حالی روی می‌دهد که روابط میان بروکسل و مسکو بسیار پرتنش است. در دو سال گذشته چند کشور اروپایی کارکنان دیپلماتیک روسیه را به اتهام مشابه و به‌عنوان عناصر نامطلوب اخراج کردند. در آخرین مورد بلغارستان حدود ده روز پیش دو کارمند سفارت روسیه در صوفیه را به اتهام اداره یک شبکه جاسوسی از این کشور اخراج کرد.

اتحادیه اروپا و روسیه متقابلا یکدیگر را به در پیش گرفتن رویکرد مخرب در روابط دوجانبه متهم می‌کنند. روابط مسکو و بروکسل در ماه‌های اخیر و به‌ویژه در جریان مسمومیت، بازداشت و حبس الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین بیش از پیش بحرانی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تفهیم اتهام «جاسوس» روس؛ انتقال اطلاعات هوافضای اروپا از آلمان به مسکو

دانمارک چگونه به «لانه ‌جاسوسی» و شنود سایبری آمریکا در اروپا تبدیل شد؟

انتقاد دبیرکل ناتو از «رفتار تهاجمی» روسیه؛ مسکو: ناتو به مشکلات خودش بپردازد