Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

۵ میلیارد یوروی طرح بهداشت در اتحادیه اروپا صرف چه می‌شود؟

پزشکان و متخصصان بهداشت در بروکسل
پزشکان و متخصصان بهداشت در بروکسل Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجریان طرح «اروپای حامی بهداشت» همچنین در نظر دارند تا نظام‌ بهداشت فعلی را تقویت و دسترسی شهروندان را به دارو و لوازم درمانی و بهداشتی تسهیل کنند.

آگهی

«اروپای حامی بهداشت» نام طرح ۷ سالهٔ اتحادیهٔ اروپاست برای مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ و دیگر خطرات بهداشتی در مرزهای قارّهٔ سبز.

این طرح با بودجهٔ بی‌سابقهٔ ۵/۱ میلیارد یورویی، بزرگترین طرح بهداشتی این اتحادیه است و طراحان آن بناست برای رسیدن به اهداف خود ذخیرهٔ نیروی متخصص و تجهیزات تخصصی را در اروپا افزایش دهند و خطرات سلامت را بیش‌ازپیش زیر نظر بگیرند.

مجریان طرح «اروپای حامی بهداشت» (EU4Health) همچنین در نظر دارند تا نظام‌ بهداشت فعلی را تقویت و دسترسی شهروندان را به دارو و لوازم درمانی و بهداشتی تسهیل کنند.

دیگر اهداف این طرح که از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ به‌اجرا در می‌آید عبارت اند از تمرکز بر افزایش واکسیناسیون، درمان سرطان، و نیز بررسی چگونگی مقاوم‌شدن میکروب‌ها‌.

بناست دیگر طرح‌های اروپایی نظیر «ای‌اس‌اف+» (با هدف توسعه همبستگی اقتصادی و اجتماعی)، « افق اروپا» (با هدف افزایش ۵۰ درصدی بودجهٔ پژوهش‌های علمی اروپا) و «اروپای دیجیتال» (با هدف مشارکت دادن صنایع دیجیتال در بسط و اجرای سیاست‌های اروپایی) طرح اخیر را تقویت کنند.

آسیوشیتد پرس
واکسیناسیون افراد دارای اولویت در بلژیکآسیوشیتد پرس

اولویت هزینه‌های طرح «اروپای حامی بهداشت»

استلّا کایریاکیدس، کمیسر بهداشت اتحادیهٔ اروپا دربارهٔ اهداف این طرح به یورونیوز می‌گوید: «هدف این برنامه تقویت نظام بهداشت و درمان است و بناست که دستوراالعمل‌های مرکز اروپاییِ پیشگیری و مهار بیماری‌ و نیز آژانس دارویی اروپا را تقویت کند.»

وی می‌افزاید: «این طرح افزون بر این‌ها، بر طرح اروپایی شکست دادن سرطان و نیز راهبرد تازهٔ داروسازیِ اروپا تمرکز دارد.»

نقش فناوری در افزایش کیفیت بهداشت

بیماری همه‌گیر اخیر محکی برای تمامی نظام‌های بهداشتی بوده است و یکی از نکات کلیدی طرح بهداشتی اخیر اروپا ایجاد فضایی دیجیتال برای سهیم شدن اطلاعات بهداشتی و درمانی به‌شکل فرامرزی است.

به گفته کمیسر بهداشت اتحادیهٔ اروپا مقامات این اتحادیه در نظر دارند تا «از اطلاعات مربوط به سلامت و بهداشت افراد به‌شیوه‌ای ایمن و محافظ استفاده کنند تا دسترسی به خدمات بهداشتی را تسهیل و مراقبت از بیماران را بیشتر کنند.» وی می‌افزاید: «قابلیّت هوش مصنوعی در این مسیر بسیار بالاست.»

آسیوشیتد پرس
شعاری بر پنجرهٔ دفتر شرکت داروسازی فایزر؛ «با هر تزریق امید بیشتر می‌شود و دانش سرانجام پیروز می‌شود»آسیوشیتد پرس

برطرف کردن نابرابری‌ها

کریستین سیلویو بوسوی، نمایندهٔ رومانی در کمیسیون اروپا که یکی از مشاوران این طرح است، فناوری را راهی برای ایجاد برابری در برخورداری از خدمات بهداشتی می‌داند. او روستاییانی را مثال می‌زند که برای درمان بیماری‌های خاص ناچارند به شهرهای بزرگ بروند و می‌گوید: «یک پزشک استاد دانشگاه پزشکی می‌تواند به‌کمک فناوری این افراد را از راه دور ویزیت کند.»

این نمایندهٔ کمیسیون همچنین می‌افزاید که هوش مصنوعی و اینترنت نسل پنجم در آینده شیوهٔ کار پزشکی را تغییر خواهد داد.

نگرانی دربارهٔ حفظ اطلاعات پزشکی افراد

دیجیتالی شدن و ذخیرهٔ اطلاعات پزشکیِ شهروندان به‌شکل گسترده گرچه هزینه‌بر است اما در مواردی چون بروز همه‌گیری کارشناسان و کارکنان بهداشت را بسیار یاری می‌کند. اما هرگونه ذخیرهٔ گستردهٔ اطلاعات، دغدغهٔ حفظ اطلاعات شخصی را نیز به‌همراه دارد.

استلّا کایریاکیدس، کمیسر بهداشت اتحادیهٔ اروپا در این زمینه می‌گوید: «این نکته حیاتی است. شهروندان باید بتوانند به این برنامه اعتماد کنند و بدانند که فضای اطلاعات پزشکی و بهداشتی اتحادیهٔ اروپا امن است.»

او در پایان می‌افزاید: «ما گرچه می‌خواهیم این اطلاعات را بیش‌ازپیش در دسترس کارشناسان بگذاریم اما همزمان باید به شهروندان اطمینان بدهیم که اطلاعات خصوصی و محرمانهٔ آنها به‌هیچ‌وجه در خطر نخواهد بود.»

این مطلب در مجموعه‌ای از مطالب مرتبط با هفتهٔ بهداشت در وبسایت یورونیوز منتشر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسوایی داروی لاغری در فرانسه؛ داروسازی سِرویر ۲.۷ میلیون یورو جریمه شد

موافقان و مخالفان گذرنامه واکسن کرونا؛ اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی اختلاف نظر دارند

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید