ادامه واکنش‌ها به سرکوب مرگبار در میانمار؛ بورل: این فاجعه باید متوقف شود

اعتراض‌ها در میانمار
اعتراض‌ها در میانمار   -  Copyright  آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

اتحادیه اروپا و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سرکوب مرگبار تظاهرات آخر هفته در میانمار را که در آن دست‌کم ۱۰۷ نفر از جمله هفت کودک کشته شدند محکوم کردند.

اتحادیه اروپا و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سرکوب مرگبار تظاهرات آخر هفته در میانمار را که در آن دست‌کم ۱۰۷ نفر از جمله هفت کودک کشته شدند محکوم کردند.

یک سازمان غیردولتی محلی (AAPP) در میانمار شمار معترضان کشته شده پس از کودتای یک فوریه نظامیان علیه دولت غیرنظامی آنگ سان سوچی را در مجموع ۴۵۹ نفر ذکر کرده است.

سازمان ملل شمار کشته‌ شده‌های تظاهرات روز شنبه را ۱۰۷ نفر از جمله هفت کودک تخمین زده است اما برخی رسانه‌های محلی این آمار را تا ۱۱۴ کشته نیز اعلام کرده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در واکنش به کشتار غیرنظامیان در میانمار به خبرنگاران گفت: «این وحشتناک است. کاملا تکان‌دهنده است.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای روز شنبه در میانمار را «روز وحشت و شرم» توصیف کرد و گفت: «این فاجعه باید متوقف شود.»

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا با شرکای اصلی خود در تلاش است تا این خشونت علیه مردم میانمار را متوقف کند

این مقام اتحادیه اروپا تصریح کرد که تحریم کردن «عاملان این خشونت» را ادامه خواهند داد. وی افزود: «عاملان این موارد جدی نقض حقوق بشر باید پاسخگوی اعمال شرم‌آور خود باشند.»

با وجود سرکوب معترضان، میانماری‌ها روز یکشنبه بار دیگر به خیابان‌های یانگون و سایر شهرهای این کشور آمدند و مراسم تشییع جنازه نیز در سراسر میانمار برگزار شد.

سازمان غیردولتی ای‌ای‌پی‌پی نیز اعلام کرد تاکنون توانسته است کشته شدن ۱۳ نفر را در تظاهرات روز یکشنبه تایید کند.

پیش از این وزیران دفاع ۱۲ کشور از جمله ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، ژاپن و آلمان استفاده از خشونت از سوی ارتش میانمار علیه غیرنظامیان «غیرمسلح» را محکوم کردند.

آن‌ها در یک بیانیه مشترک کم سابقه اعلام کردند: «یک ارتش حرفه‌ای از معیارهای رفتاری بین‌المللی پیروی می‌کند و وظیفه دارد از افرادی که به آن‌ها خدمت می‌کند محافظت کند نه اینکه به آن‌ها آسیب برساند.»

مطالب مرتبط