وزارت بهداشت ایران محدودیت‌های جدید برای مقابله با کرونا در تهران را اعلام کرد

شهر تهران در دوران تعطیلات نوروزی
شهر تهران در دوران تعطیلات نوروزی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران روز یکشنبه ابراز امیدواری کرد که تا دو هفته دیگر واکسیناسیون کادر درمان در برابر بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» به پایان برسد.

آگهی

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه از اعمال محدودیت های جدیدی در تهران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری های ایران ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت که تهران در وضعیت نارنجی قرار گرفته است و در نتیجه ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به پایتخت ممنوع می شود. وی افزود که «خروج خودروها از شهرهای نارنجی نیز ممنوع است.»

به گفته معاون کل وزارت بهداشت ایران استانداری تهران به زودی اعلام خواهد کرد که این ممنوعیت ها تنها شامل شهر تهران می شود یا کل استان را در بر خواهد گرفت.

سخنان ایرج حریرچی در حالی بیان شد که بسیاری از ایرانیان همچنان در تعطیلات نوروزی به سر می برند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

معاون کل وزارت بهداشت درباره حضور کارمندان در ادارت تهران گفت: «دستگاه‌هایی که در شهر تهران خدمات ضروری ارائه می‌دهند یک سوم کارکنان خود را باید کاهش دهند و دستگاه‌هایی که سایر خدمات را ارئه می‌دهند باید از نصف ظرفیت کارکنان خود به‌صورت حضوری استفاده کنند.»

وی افزود: «همچنین مشاغل گروه سوم و چهارم مانند تجاری، بازرگانی و ... که قبلا اعلام شده است کدام گروه‌ها هستند، باید به مدت دو هفته تعطیل شوند.»

بنا به اعلام ایرج حریرچی کلیه فعالیت‌های آموزشی از جمله مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه تا زمان پایان وضعیت نارنجی در تهران تعطیل خواهد شد. او همچنین گفت: «فعالیت‌های فرهنگی در تهران مانند نماز جمعه، نمازهای جماعت و کلیه مراسم‌های آیینی و ملی و مذهبی نیز باید تعطیل شود.»

بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران خودروهایی که با پلاک غیربومی در تهران به سر می برند از زمان اعلام وضعیت نارنجی «۷۲ ساعت» برای ترک پایتخت زمان دارند. به گفته معاون کل این وزارتخانه حدود ۳۰ درصد از جمعیت ایران در مناطقی ساکن هستند که اکنون در آنها وضعیت نارنجی و قرمز اعلام شده است.

موزه‌های تهران فعلا تعطیل نشدند

با وجود اعلام وضعیت نارنجی در تهران موزه های این شهر هنوز تعطیل نشده اند. محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در این باره گفت که در انتظار نتیجه استعلام از ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلی موزه ها است.

وی گفت: «پاسخ استعلام ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تعیین وضعیت موزه‌های شهر تهران هنوز نیامده است؛ بنابراین موزه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و تعطیل نمی‌شوند.»

موزه های تهران از زمان همه گیری ویروس کرونا در ایران تاکنون در چند مقطع زمانی تعطیل شدند.

امیدواری به پایان واکسیناسیون کادر درمان ایران تا ۲ هفته دیگر

از سوی دیگر محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران روز یکشنبه ابراز امیدواری کرد که تا دو هفته دیگر واکسیناسیون کادر درمان در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» به پایان برسد.

وی گفت: «امیدواریم با تامین واکسن، در دو هفته آینده همه کارکنان درمان در برابر کرونا واکسینه شوند.»

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران افزود که پس از واکسیناسیون کارکنان بخش درمان تزریق واکسن به «بقیه گروه‌های اولویت‌دار جامعه» انجام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار کرونا در ایران؛ روزانه ۳۰۰ خانوار مبتلا در اهواز و یک‌هزار بستری در تهران

چطور یک تب‌سنج هوشمند رسیدن کووید به آمریکا را پیش‌بینی کرد؟

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد