بسته شدن کانال سوئز بر اثر انحراف کشتی غول‌پیکر؛ قیمت جهانی نفت بالا رفت

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کشتی اور گیون در کانال سوئز
کشتی اور گیون در کانال سوئز   -   کپی رایت  AP Photo

بسته شدن کانال سوئز بر اثر حادثه انحراف یک کشتی باری بسیار بزرگ از مسیر حرکت خود، منجر به بالا رفتن قیمت جهانی نفت شد.

کشتی کانتینربر «ام‌وی اِوِر گیوِن» که بامداد روز چهارشنبه ۲۴ مارس (۴ فروردین) در کانال سوئز از جنوب به شمال، از چین به مقصد بندر روتردام هلند در حرکت بود، از مسیر خود منحرف شد و پهنای کانال را به طور کامل بست. دلیل انحراف این کشتی وزش باد شدید اعلام شده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

گیر کردن این کشتی ۴۰۰ در ۵۹ متری ۲۰۰ هزار تنی، مانع جابجایی چندین کشتی تجاری شده و در مجموع بر شبکه جهانی ترابری دریایی تأثیر گذاشته است. اختلال در ترافیک دریایی پس از این حادثه باعث شد که دست کم ۱۳ نفتکش غول‌پیکر از حرکت در آب‌های آزاد باز بمانند. به نوشته خبرگزاری رویترز، بیم آن می‌رود که قیمت جهانی نفت خام در بازارهای جهانی تنها به دلیل این حادثه تا ۴ درصد افزایش یابد.

کانال سوئز که یکی از مهم‌ترین آبراه‌های دست‌ساز جهان است، دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می‌کند و به ویژه محل گذر کشتی‌ها میان دو قاره آسیا و اروپاست و حدود ۱۲ درصد کالاهای تجاری جهان از آن عبور می‌کند.

آزاد کردن کشتی «بسیار سخت» است

روز پنجشنبه شرکت ژاپنی «شوی کیسن کایشا» با ذکر این که مالک کشتی کانتینربر «اور گیون» است، اعلام کرد که عملیات آزاد کردن و راه انداختن دوباره این کشتی «کار بسیار سختی» است. کشتی اور گیون که در سال ۲۰۱۸ ساخته شده، تحت مدیریت شرکت «اِور گرین مارین» ثبت شده در پاناماست.

شرکت «شوی کیسن کایشا» گفته است که با کمک مقامات محلی و شرکت «برنهارد شولت» که در زمینه مدیریت ناوبری فعالیت دارد، در حال تلاش برای بازگرداندن کشتی سانحه دیده هستند.

AP/AP
کشتی اور گیون در کانال سوئزAP/AP

شرکت ژاپنی مالک این کشتی به دلیل نگرانی‌های مالکان و اجاره‌کنندگان کشتی‌های در ترافیک مانده به دلیل این حادثه عذرخواهی کرده است. به گفته این شرکت، هیچ یک از خدمه این کشتی آسیبی ندیده و هیچ گونه نشتی سوخت از کشتی نیز مشاهده نشده است.

یکی از مسئولان شرکت ژاپنی به نام «توشیاکی فوجیوارا» به خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه گفت که معلوم نیست چه زمانی عملیات آزادسازی کشتی به نتیجه برسد. او گفت: «ما حتی نمی‌دانیم عملیات تا چه حدی دارد پیش می‌رود. مأموران عملیات نجات کشتی تازه در حال کندن زمین در زیر دماغه کشتی هستند و منتظرند تا عملیات را در هنگام مد دریا از سر بگیرند.»

به گفته توشیواکی، کشتی سانحه‌دیده بیمه است اما برای برآورد میزان خسارت آن «هنوز زود» است.

مقامات مصر نیز گفته بودند که از نخستین ساعات بروز حادثه در بامداد چهارشنبه عملیات آزادسازی کشتی اور گیون را با ارسال چندین فروند کشتی یدک‌کش آغاز کرده‌اند.