Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سد کمال خان کابوس هامون؟؛ غنی: دیگر به ایران آب رایگان نمی‌دهیم

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آیین افتتاح سد کمال خان
محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آیین افتتاح سد کمال خان Copyright PHOTO:ARG
Copyright PHOTO:ARG
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری اففانستان در مراسم افتتاح سد کمال خان در ولایت نیمروز و در نزدیکی مرز ایران، گفت که کشورش دیگر آب را رایگان نمی‌دهد، بلکه با افتخار آن را در مقابل دریافت نفت به ایران می‌فروشد.

آگهی

محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح سد کمال خان در ولایت نیمروز و در نزدیکی مرز ایران، گفت که کشورش دیگر آب را رایگان نمی‌دهد، بلکه با افتخار آن را در مقابل دریافت نفت به ایران می‌فروشد.

آقای اشرف‌غنی روز چهارشنبه گفت که اقتصاد افغانستان و ایران مکمل یکدیگر هستند و بر همین اساس کابل در حال مذاکره با تهران است تا ولایت نیمروز نه تنها «انبار(آب)» افغانستان باشد، بلکه به انبار(آب) ایران نیز تبدل شود.

آقای غنی معاهده آبی هلمند(هیرمند) را معاهده مردم افغانستان با ایران توصیف و تصریح کرد که مشکل موجود ناشی از روند اجرای این معاهده است؛ نه چارچوب و محتوای آن.

معاهده ایران و افغانستان در مورد آب رود هیرمند(هلمند) در سال ۱۳۵۱ خورشیدی میان امیرعباس هویدا و محمد شفیق نخست وزیران وقت دو کشور امضا شده است. ایران، افغانستان را متهم می‌کند که بر خلاف معاهده موجود، این کشور را از حقابه مقرر در آب رود هیرمند(هلمند) محروم کرده است. بر همین اساس، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز نزدیک به چهار سال پیش از ساخت سدهایی از جمله کجکی و کمال خان که بر روی رودخانه‌های جاری به سمت ایران، انتقاد کرده بود.

با این حال، آقای غنی روز چهارشنبه در آیین افتتاح سد کمال خان که فاز نهایی ساخت آن از سال ۱۳۹۶ آغاز شده بود، بار دیگر بر لزوم مدیریت منابع آبی افغانستان تاکید کرد و گفت:««کلید هملند در دست مردم افغانستان قرار دارد تا افغانستان بعد از این به فکر این نباشد که دست گدایی به سوی دیگران دراز کند؛ هم آب داریم هم مدیریت.»

رئیس جمهوری افغانستان همچنین به توسعه روابط اقتصادی با ایران اشاره کرد و توضیح داد که دو کشور در زمینه تولید برق بادی و خورشیدی در ولایت نیمروز با مشارکت شرکت‌های بین‌المللی همکاری می‌کنند. آقای غنی افزود:«آینده نیمروز نه تنها به سد کمال خان بسته است، بلکه به این بسته است که زرنج به یک بندر بین‌المللی قوی بدل شود و کلید زرنج، بندر چابهار است.»

رئیس جمهوری افغانستان پروژه راه‌آهن خواف-هرات را نیز قدم نخست برای احداث راه‌آهن استانبول-هرات عنوان کرد.

مطابق اعلام افغانستان، سد کمال خان که با هزینه ۱۱۱ میلیون دلاری ساخته شده بیش از ۱۸۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را آبیاری و بیش از ۹ مگاوات برق تولید خواهد کرد. ظرفیت ذخیره‌سازی آب این سد ۵۲ میلیون مترمکعب آب اعلام شده است.

این سد در ۱۸ کیلومتری جنوب شهر زرنج واقع در ولایت نیمروز و بر مسیر رود هیرمند ساخته شده که از کوه‌های هندوکش افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به دریاچه هامون، دریاچه‌ای مشترک میان افغانستان و ایران می‌ریزد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران نگران است که احداث سد کمال خان روند سرازیر شدن آب هیرمند، یکی از تامین‌کننده‌های اصلی آب دریاچه هامون، مختل کند و سومین دریاچه بزرگ ایران بعد از خزر و ارومیه به مرور خشک شود؛ رخدادی که معضلی جدی برای تامین آب شهرهای بزرگ استان سیستان و بلوچستان ایجاد خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران آب در کابل؛ مردم نا‌امید از دولت و طالبان به آسمان چشم دوخته‌اند

شکایت از ساخت سد «تنگ سرخ» به رئیس‌ جمهوری ایران

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟