Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گلایه شهروندان ترکیه از گرانی، تورم و سقوط ارزش لیر

کپی‌رایت
کپی‌رایت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان ترکیه از وضعیت پیش آمده و بی‌ثباتی در قیمت‌ها گله دارند. آنها می‌گویند قیمت‌ها مدام رو به افزایش است و بیکاری رو به تزاید. آنها از افت ارزش پول ملی کشورشان در برابر دلار گله دارند و «نمی‌دانند قرار است چه بلایی سرشان بیاید.»

آگهی

ارزش لیر ترکیه پس از آنکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، در اواخر هفته گذشته رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد ۱۴ درصد سقوط کرد.

ناجی اقبال، رئیس پیشین بانک مرکزی ترکیه در مدت چهار ماهی که بر صندلی این نهاد مالی تکیه زده بود توانست با افزایش نرخ‌ بهره با تورم ۱۵ درصدی و ادامه کاهش ارزش لیر مبارزه کند اما آقای اردوغان منتقد جدی افزایش نرخ بهره است و آن را عامل افزایش تورم می‌داند.

شهروندان ترکیه از وضعیت پیش آمده و بی‌ثباتی در قیمت‌ها گله دارند.

آدم دمیتراس، مشاور امور مالی می‌گوید: «ترکیه کشوری است که از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند و دیگر نه هنجاری وجود دارد و نه قانون و دموکراسی، همه اینها تاثیرگذار است.»

سرکو کواک، جوانی که در استانبول زندگی می‌کند هم می‌گوید: «این سقوط و افزایش شدید قیمت‌ها اعتماد به اقتصاد را تضعیف می‌کند. این یک عامل مهم است. باید این نکته را نیز تأکید کنم که حمایت از دولت به معنای چشم بستن روی اشتباهات آن نیست. اگر اشتباهاتی مرتکب شد، باید متذکر شویم.»

تاریک آردیچ، بازنشسته است و می‌گوید: «آنچه اتفاق افتاده بود شگفت آور است اما ما در ترکیه به آن عادت کرده‌ایم. دلار خیلی سریع سقوط می‌کند و افزایش می‌یابد. اما در نهایت این شهروندان هستند که تبعات آن را متحمل می‌شوند.»

احمد، بیکار است و می‌گوید: «همه اینها روی زندگی ما تأثیر می‌گذارد. ما دیگر حتی نمی‌توانیم کاری پیدا کنیم. وقتی برای خرید بیرون می‌رویم ، قیمت ها دائما تغییر می‌کنند. واقعا نمی‌دانم چه بلایی سر ما می‌آید.»

چالش سقوط لیر ترکیه می‌تواند، اقتصاد ایران را نیز با خطر کاهش صادرات و ارزش ریال روبرو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارزش لیر همزمان با تنش در روابط ترکیه با آمریکا به کمترین میزان خود نزدیک شد

رهبران اتحادیه اروپا برای دیدار با اردوغان به ترکیه می‌روند

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت