Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرانه ۱۴ تُنی مصرف مواد اولیه در اتحادیه اروپا؛ فنلاند اول شد و ایتالیا آخر

اعتراض کارگران صنایع فلزی و معدنچیان ایتالیایی
اعتراض کارگران صنایع فلزی و معدنچیان ایتالیایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصرف سرانه مواد اولیه اساسی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ به ۱۴ تن رسید که ترکیبی از مواد معدنی غیرفلزی(۵۰٪)، منابع زیست توده‌ای(۲۴٪)، منابع فسیلی(۲۰.۵٪) و سنگ‌های معدنی غیرفلزی(۵.۵٪) بوده است.

آگهی

مصرف سرانه مواد اولیه اساسی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۴ تن رسید که ترکیبی از مواد معدنی غیرفلزی(۵۰٪)، منابع زیست توده‌ای(۲۴٪)، منابع فسیلی(۲۰.۵٪) و سنگ‌های معدنی غیرفلزی(۵.۵٪) بوده است.

اداره آمار اتحادیه اروپا(یورواستات) با اعلام این خبر توضیح داد که تجزیه و تحلیل مصرف مواد اولیه بر اساس طبقه بندی آن، با هدف تاکید بر اهمیت نسبی مواد مورد استفاده بر پایه پتانسیل آنها برای استفاده مجدد، بازیابی یا بازیافت صورت می‌گیرد. چنان که بررسی اخیر نشان می‌دهد که مصرف انرژی‌های فسیلی در اتحادیه اروپا طی دو دهه گذشته سیر نزولی خود را حفظ کرده است ولی مصرف مواد زیست توده‌ای شامل مواد آلی با منشاء ماده آلی با منشأ گیاهی، حیوانی، باکتریایی یا قارچی همچنان ثابت باقی مانده است. مصرف مواد معدنی فلزی و غیرفلزی بیشتر تحت تاثیر دوره‌های رکود و رونق اقتصادی پایین و بالا می‌شود.

مواد اولیه مورد بررسی در این گزارش شامل مقدار کل سالانه مواد اولیه استخراج شده از کشورهای عضو اتحادیه، به اضافه کل واردات و منهای میزان صادرات این کشورها بوده است.

بر پایه این گزارش، سرانه مصرف مواد اولیه اساسی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی متفاوت است؛ به طوری که از حدود ۷ تن به ازای هر ایتالیایی تا ۳۲ تن به ازای هر فنلاندی متغیر است. 

در این میان بیشترین مصرف مواد معدنی غیرفلزی با سرانه ۲۱ تن در سال متعلق به رومانی است؛ در حالی که این رقم در هلند تنها ۲ تن است. همچنین در شرایطی که سرانه مصرف مواد اولیه زیست توده‌ای در مالت ۱ تن است این سرانه مصرف در ایرلند و دانمارک به ۸ تن می‌رسد.

در مجموع مصرف انرژی فسیلی در سطح اتحادیه اروپا حدود ۳ تن برای هر نفر بوده و اختلاف در ۲۷ کشور بسیار کم است.

البته بدیهی است که بخش قابل توجهی از اختلاف موجود در میزان مواد اولیه مصرفی کشورها می‌تواند ناشی برخورداری آنها از منابع طبیعی و زیرزمینی، سطح سرمایه‌گذاری‌های داخلی، تراکم جمعیت و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل آنها باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی از انرژی هسته‌ای ۱۰ سال پس از فاجعه فوکوشیما

اولین جزیره انرژی پاک دنیا در دانمارک ساخته می‌شود

تخمین موسسه اسرائیلی: وزن مصنوعات ساخت بشر به زودی از جرم کل موجودات زنده بیشتر می‌شود