پاشینیان رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان را معرفی کرد

نیکول پاشینیان، رئیس جمهوری ارمنستان
نیکول پاشینیان، رئیس جمهوری ارمنستان   -  Copyright  آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، آرتاک داوتیان را به سمت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح این کشور منصوب کرد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، آرتاک داوتیان را به سمت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح این کشور منصوب کرد.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از پاشینیان نوشت: «با توجه به اینکه رئیس جمهور فرمان ارائه شده از سوی نخست وزیر را در مورد این انتصاب امضا نکرده و دادگاه قانون اساسی اعتراضی نداشته است، نتیجه گیری می‌شود که آرتاک داوتیان به سمت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شده است.»

پیشنهاد انتصاب آرتاک داوتیان در تاریخ ۱۰ مارس به آرمن سارکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان ارسال شده بود اما یک روز پس از این تاریخ مورد اعتراض ریاست جمهوری قرار گرفت.

پاشینیان در بیانیه خود تاکید کرده است که اعتراض از سوی او پذیرفته نشد و در همان روز با توجیهات مربوطه برای رئیس جمهور بار دیگر همین گزینه ارسال شد. وی معتقد است با توجه به اینکه مهلت مقرر در قانون برای امضای حکم از سوی رییس جمهور پایان یافته است بنابراین آرتاک داوتیان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان است.

اونیک گاسپاریان، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان ماه گذشته با صدور بیانیه‌ای، خواستار برکناری پاشینیان شده بود.

در پی توافق صلح میان ایروان و باکو که منجر به واگذاری حاکمیت بخش وسیعی از منطقه قره باغ به جمهوری آذربایجان پس از شش هفته درگیری شد، مردم و گروه‌های سیاسی مخالف در ارمنستان با انتقاد از این توافق طی ماه‌های اخیر با برگزاری تظاهرات خیابانی خواستار کناره‌گیری نخست وزیر شده‌اند.

آقای پاشینیان تاکنون در برابر این خواست معترضان مقاومت و از توافق صلح با جمهوری آذربایجان به عنوان اقدامی «ضروری» دفاع کرده است.

مطالب مرتبط