پناهجویان در اعتراض به وضعیت خود در آتن تظاهرات و خواسته‌هایشان را مطرح کردند

تظاهرات پناهجویان در آتن پایتخت یونان
تظاهرات پناهجویان در آتن پایتخت یونان Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این تظاهرات صدها نفر از پناهجویان و همچنین فعالان حقوق بشر از دولت یونان خواستند در خصوص نحوه رسیدگی به وضعیت این افراد آواره تجدید نظر کند.

صدها نفر در آتن، روز شنبه ۲۰ مارس در حمایت از پناهجویان به خیابان‌های پایتخت یونان آمدند و خواستار رسیدگی به وضعیت مهاجران و پناهجویان در این کشور شدند. 

آگهی

به گزارش یورونیوز، این تظاهرات که از میدان اومونیا در مرکز آتن شروع و به خیابان مقابل پارلمان یونان منتهی شد. در این اعتراض، گروه‌های مختلف پناهجو از کشورهای مختلف با خواسته‌هایی یکسان حضور داشتند؛ از خواسته‌های این افراد می‌توان به مواردی چون بهبود وضعیت اردوگاه‌های پناهجویی، تسریع در روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی، تهیه پناهگاه برای پناهجویان بی‌خانمان و ارائه امکانات بهداشتی و آموزشی اشاره کرد.

گروهی هم خواهان رسیدگی سریع‌تر به وضعیت زنان و کودکان، توقف توافقنامه‌های ضدپناهجویی، توجه به سلامت پناهجویان در همه‌گیری کرونا و باز کردن مرزها و اعطای حق انتخاب محل زندگی به پناهجویان بودند.

با شیوع بیماری کووید-۱۹، پناهجویان کشورهای مختلف که خود را برای رسیدن به اروپا به یونان رسانده‌اند، با دشواری‌های بیشتری نسبت به گذشته رو به رو شده‌اند. رسیدگی به وضعیت پناهجویان و انجام مصاحبه پناهندگی و دریافت مدارک به دلیل تعطیلی‌های ناشی از قرنطینه‌ و تعطیلی‌های طولانی‌مدت در یونان ماه‌هاست به تعویق افتاده و آنها در برزخ بلاتکلیفی بسر می‌برند.

یورونیوز
تظاهرات در حمایت از وضعیت پناهجویان در آتنیورونیوز

در این تظاهرات همچنین سازمان‌های غیر دولتی فعال در زمینه حقوق بشر و پناهندگان حضور داشتند و خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان و نامشخص افرادی شدند که برخی از آنها حتی سال‌هاست در کمپ‌‌‌ زندگی می‌کنند و سلامت جسمی و روحی‌شان در مخاطره است.

در میان پناهجویانی حاضر در این تظاهرات، شهروندان کشورهای افغانستان و ایران نیز حضور داشتند که به امید آینده بهتر سرزمین خود را ترک کرده‌اند و هنوز در یونان و کمپ‌های پناهندگی باقی مانده‌اند.

یورونیوز
تظاهرات پناهجویان در اعتراض به وضعیت خود در کمپ‌های پناهندگی در یونانیورونیوز

در روزهای گذشته غرق شدن یک کودک ۶ ساله افغان که همراه پدرش عازم یونان بود بحث‌های زیادی را در خصوص حقوق پناهجویان به راه انداخته است. در حالی‌که که پدر کودک، فرزند ۶ ساله خود را از دست داده، به اتهام به خطر انداختن جان فرزندش ممکن است به ۱۰ سال حبس محکوم شود.

فعالان حقوق پناهجویان بر این باورند كه این اقدام قضایی روا شده علیه این پدر داغ‌دیده نشان دهنده سخت شدن سیاست‌های مهاجرتی یونان است.

سیاست‌های پناهجویی دولت یونان سال‌هاست مورد نقد قرار گرفته و بسیاری از گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان معتقدند دولت این کشور با وجود دریافت کمک‌های مالی اتحادیه اروپا، در رسیدگی به وضعیت این آوارگان کم‌کاری می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشی از شرایط نامناسب اردوگاه‌های پناه‌جویان در جزایر قناری

مطالبه کشورهای مدیترانه از سایر کشورهای اروپا: درباره مهاجران مسئولیت‌پذیرتر باشید

پیامدهای کرونا پناهجویان افغان و ایرانی را به مسیر صعب العبور آلپ کشانده است