کشف جسد سه مهاجر در سواحل ترکیه؛ آنکارا یونان را مقصر دانست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Giannis Spyrounis
Giannis Spyrounis   -   کپی رایت  AP Photo

گارد ساحلی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که جسد سه مهاجر را در ساحل شهر «چشمه» واقع در حاشیه دریای اژه پیدا کرده‌اند و توانستند سه مهاجر دیگر را نیز از امواج آب نجات دهند. علاوه بر این، جستجو برای یافتن نشانی از یک مهاجر دیگر همچنان ادامه دارد.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه واحدهای گارد ساحلی یونان در نزدیکی جزیره خیوس را که در حدود ۸ کیلومتری سواحل ترکیه است، متهم کرد که این هفت مهاجر را مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را بدون آنکه قایقی داشته باشند در دریا رها کرده‌اند.

گارد ساحلی یونان نیز در مقابل می‌گوید که اگرچه توسط مقامات ترکیه از عملیات جستجو و نجات در آبهای ترکیه اطلاع داشته اما هیچ دخالتی در این حادثه نداشته و اتهامات ترکیه توهین آمیز است.

نیکولائوس کوکالاس، سخنگوی گارد ساحلی یونان به خبرگزاری رویترز گفت: «ما با مهاجران یا افراد در معرض خطر چنین رفتاری نداریم.»

وزیر کشور ترکیه در یک پیام توییتری نوشت: «گارد ساحلی یونان امشب ۷ مهاجر را مورد ضرب و شتم قرار داد، وسایل آنها را گرفت، دستهایشان را با دستبندهای پلاستیکی بست و آنها را بدون جلیقه نجات و قایق به دریا انداخت». او در ادامه نوشت که آنها به حال خود رها شدند تا بمیرند.

یکی از مهاجران نجات یافته می‌گوید که آنها قبل از اینکه مورد ضرب و شتم قرار بگیرند، مدت دو روز در جزیره خیوس بودند.

ترکیه بارها مقامات مرزی یونان را به نقض حقوق بشر و سوء استفاده و آزار مهاجران در قایق‌هایشان در دریای اژه متهم کرده است؛ اتهامی که آتن آنها را رد می‌کند.

صدها هزار مهاجر و پناهنده از خاورمیانه طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی از مسیر ترکیه خود را به یونان به عنوان نقطه ورود به اروپا رساندند تا اینکه سرانجام در پی توافق آنکارا با اتحادیه اروپا، جریان حرکت مهاجران به سمت اروپا کاهش یافت.

ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از سه میلیون پناهنده و مهاجر است که بسیاری از آنها از اهل کشور همسایه سوریه هستند و همزمان، ده‌ها هزار نفر نیز در یونان منتظر هستند تا درخواست پناهندگی‌شان بررسی شود. بیشتر آنها در اردوگاه‌هایی با شرایطی بسیار نامناسب برای زندگی به سر می‌برند.