Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مالزی از دیپلمات‌های کره شمالی خواست ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند

North Korean Embassy in Kuala Lumpur
North Korean Embassy in Kuala Lumpur Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روابط بین مالزی و کره شمالی از سال ۲۰۱۷ میلادی یعنی از زمان کشته شدن برادر ناتنی کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور تقریباً متوقف شده است.

آگهی

دولت مالزی روز جمعه اعلام کرد که به همۀ دیپلمات‌های کره شمالی دستور می‌دهد ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند. این تصمیم در پی افزایش تنش‌های دیپلماتیک میان دو کشور به دلیل اقدام مالزی در استرداد یک شهروند کره شمالیِ متهم به پولشویی به ایالات متحده آمریکا گرفته شد.

اعلامیه دولت ساعاتی پس از آن منتشر شد که پیونگ‌یانگ گفت مصمم به قطع روابط دیپلماتیک با مالزی است چراکه مالزی «در تبعیت از آمریکا یک عمل خصمانه فوق‌العاده بزرگ» مرتکب شده است.

کره شمالی همچنین طرح اتهامات پولشویی را «پوچ و ساختگی» خواند که توسط ایالات متحده برنامه‌ریزی شده است؛ این کشور به واشنگتن نیز هشدار داد که بهای این کار را خواهد پرداخت.

روابط بین مالزی و کره شمالی از سال ۲۰۱۷ میلادی یعنی از زمان کشته شدن برادر ناتنی کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور تقریباً متوقف شده است.

وزارت خارجه مالزی همچنین اقدام کره در قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور را «غیر دوستانه و غیر سازنده» خواند و اعلام کرد که مجبور به تعطیلی سفارت خود در آن کشور است؛ اگرچه بنا بر اعلام وزیر خارجه مالزی، همه دیپلمات‌های مالزیایی پیش از این در جریان تعلیق فعالیتهای سفارت درسال ۲۰۱۷ میلادی، کره شمالی را ترک کرده بودند.

کره شمالی مدتهاست که از کشور مالزی به عنوان یک مرکز اقتصادی مهم برای تجارت، صادرات نیروی کار و انجام برخی فعالیتهای غیرقانونی در جنوب شرق آسیا استفاده می‌کند.

نام سونگ‌-ووک، استاد دانشگاه در کره جنوبی بر این باور است که موضع گیری سخن پیونگ‌یانگ در قبال موضوع استرداد، احتمالا از آن روست که نگران است با شهروندانش در دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا نیز چنین رفتار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ایران و روسیه به دنبال تقویت رابطه با کره شمالی هستند؟

کیم جونگ-اون از دیدار با ولادیمیر پوتین به دنبال چیست؟

خواهر رهبر کره شمالی: سئول بهای سنگینی برای «بازی کثیف» اعلامیه‌ها خواهد پرداخت