Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا به کره شمالی: هر دو گزینه فشار و دیپلماسی روی میز است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر کره جنوبی
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر کره جنوبی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«به نحوی آشکار به نفع خود دولت پکن است که به روند هسته‌زدایی (کره شمالی) کمک کند، چون این برنامه کره شمالی منشأ بی ثباتی و منبع خطر است و بدیهی است که تهدیدی برای ما و شرکای ما باشد.»

آگهی

آمریکا می‌گوید در برابر کره شمالی هر دو گزینه فشار و راه حل‌های دیپلماتیک روی میز است.

روز پنجشنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفند)، پس از آن که یک دیپلمات ارشد کره شمالی تلاش آمریکا برای تماس را رد کرد، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که دولت جو بایدن کار بررسی سیاست خود در برابر کره شمالی با مشورت دقیق با متحدان خود را طی هفته‌های آینده به پایان می‌رساند.

آقای بلینکن که در سئول به سر می‌برد، در جلسه توجیهی مشترک با مقامات کره جنوبی در پاسخ به این پرسش که واشنگتن پس از بررسی سیاست خود در برابر پیونگ یانگ دقیقا چه رویکردی را اتخاذ می‌کند، از دادن توضیح بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چوئه سون هویی، معاون وزیر امور خارجه كره شمالی ساعاتی پیش از اظهارات بلینکن گفته بود تا زمانی که آمریکا از «سیاست خصمانه» خود دست برندارد، این کشور به تلاش‌های دولت بایدن برای تماس با پیونگ یانگ وقعی نمی‌نهد.

همکاری با کره جنوبی در برابر کره شمالی

وزرای دفاع امور خارجه آمریکا در سفر خود به کره جنوبی با همتایان کره‌ای خود یعنی «سوه وُک»، وزیر دفاع و «چونگ ائویی یونگ» وزیر امور خارجه این کشور، بیانیه مشترکی صادر کردند و قول دادند که در مورد مسائل منطقه‌ای، از موضوع تغییرات آب و هوایی و کرونا تا تجارت و موضوع کره شمالی، با یکدیگر همکاری کنند.

در بیانیه مشترک مقامات دو کشور آمده است: «وزرای دو کشور مسئله هسته‌ای و موضوع موشک‌های بالستیک كره شمالی را در چهارچوب اتحاد با یکدیگر در اولویت قرار داده و بر تعهد مشترک برای رسیدگی و حل این مسائل تأكید كردند.»

بلینکن: چین کره شمالی را به ترک سلاح هسته‌ای راضی کند

آنتونی بلینکن روز پنجشنبه همچنین از دولت چین خواست از «نفوذ گسترده» خود استفاده کرده و کره شمالی را متقاعد کند تا برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

وزیر خارجه آمریکا در پایان مذاکرات امنیتی در سطح عالی در سئول گفت: «به نحوی آشکار به نفع خود دولت پکن است که به روند هسته‌زدایی (کره شمالی) کمک کند، چون این برنامه کره شمالی منشأ بی ثباتی و منبع خطر است و بدیهی است که تهدیدی برای ما و شرکای ما باشد.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

وی گفت چین «نقشی حیاتی» در ترغیب کره شمالی به ترک برنامه هسته‌ای دارد، زیرا بیشتر تجارت خارجی کره شمالی از طریق چین انجام می‌شود. بلینکن تأکید کرد که چین به موجب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد موظف به اجرای کامل تحریم‌های اعمال شده علیه آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی منع شده در کره شمالی است.

لوید آستین نیز گفت که ایالات متحده با تکیه بر طیف گسترده‌ای از ظرفیت‌های خود از جمله «توان بازدارندگی» آماده دفاع از کره جنوبی است.

سفر آسیایی بلینکن و آستین نخستین سفر دیپلماتیک اعضای کابینه دولت جو بایدن به خارج از کشور است. این دو وزیر پیش از سفر به سئول از ژاپن دیدار کردند. قرار است بلینکن در بازگشت از این سفر به آمریکا بازگشته و در آنکوریج، مرکز ایالت آلاسکا با مقامات ارشد چین دیدار کند. لوید آستین نیز پس از پایان دیدارها در سئول، برای گفتگو با مقامات هندی به دهلی نو سفر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر رهبر کره شمالی به آمریکا: اگر خواب راحت می‌خواهید، کار تحریک‌آمیز نکنید

آمریکا برای خلع ‌سلاح هسته‌ای کره شمالی با ژاپن و دیگر متحدانش همکاری می‌کند

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند