Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیده‌بان حقوق بشر حوثی‌ها را مسئول آتش‌سوزی مرگ‌بار اردوگاه پناهجویان در صنعا معرفی کرد

اردوگاه پناهجویان در یمن
اردوگاه پناهجویان در یمن Copyright Nariman El-Mofty/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Nariman El-Mofty/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید در شب حادثه نگهبانان، مهاجران عمدتا اتیوپیایی معترض به وضعیت اردوگاه را در یک سوله جمع کرده بودند و پس از آن، بمب‌های آتش‌زا را پرتاب کردند. یکی از بمب‌ها با صدای مهیبی منفجر و باعث آتش‌سوزی شد.»

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه شورشیان حوثی را به داشتن مسئولیت مستقیم در آتش‌سوزی مرگ‌بار هفته گذشته در یک اردوگاه پناهجویان در صنعا، پایتخت متهم کرد.

این نهاد بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد شورشیان هفتم مارس بمب‌های آتش‌زای نامعلومی را به سوی این اردوگاه پرتاب کردند. در پی این حمله و آتش‌سوزی ناشی از آن، ده‌ها نفر بر اثر سوختگی جان باختند.»

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید در شب حادثه نگهبانان، مهاجران عمدتا اتیوپیایی معترض به وضعیت اردوگاه را در یک سوله جمع کرده بودند و پس از آن، بمب‌های آتش‌زا را پرتاب کردند. یکی از بمب‌ها با صدای مهیبی منفجر و باعث آتش‌سوزی شد.»

محمد عبدالسلام یکی از سخنگویان جنبش انصارلله یمن از دیده‌بان حقوق بشر خواسته است تا «نگذارد این آتش‌سوزی سیاسی یا به نفع گروهی دستکاری شود.»

حوثی‌ها خواستار بازگشایی مسیر هوایی این کشور برای بازگرداندن مهاجران هستند.

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از یکی از آوارگان جان به در برده از این آتش‌سوزی نوشته است: «وحشت‌زده بودم. همه سرفه می‌کردند، لحاف و تشک‌ها آتش گرفته بود. مردم زنده‌زنده کباب می‌شدند. من برای فرار مجبور بودم از روی جنازه‌ها رد شوم.»

از زمان بروز این آتش‌سوزی مرگ‌بار که بنا بر گزارش‌های متفاوت ۴۰ تا ۶۰ قربانی بر جای گذاشته است، بسیاری از کاربران در شبکه‌های مجازی با هشتگ «جان سیاهان مهم است/Black Lives Matter» کشتار پناهجویان در این اردوگاه را محکوم کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در تابستان سال گذشته حوثی‌ها را به کشتار و اخراج پناهجویان سومالیایی متهم کرده بود.

جنگ داخلی در یمن در حالی در آستانه شش سالگی است که بیش از صد هزار نفر در نبرد میان شورشیان مورد حمایت ایران و دولت وابسته به عربستان سعودی جان باخته‌اند. بیشتر کشته‌های غیرنظامی این جنگ، قربانیان بمباران‌های ائتلاف تحت رهبری سعودی بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده سالگی انقلاب یمن؛ مدیریت بدترین بحران انسانی با خارج کردن حوثی‌ها از لیست سیاه تروریسم

حوثی‌های یمن ۲ «گروگان» آمریکایی را آزاد کردند

شرکت امنیتی آمبری: موشک حوثی‌ها به یک نفتکش با پرچم پاناما اصابت کرد