مقابله با «تهدیدهای ترکیه»؛ اسرائیل با قبرس و یونان در آب‌های مدیترانه رزمایش نظامی برگزار کرد

رزمایش ارتش اسرائیل
رزمایش ارتش اسرائیل   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز

به گفته اسرائیلی ها، در این رزمایش موسوم به «نوبل دینا»، بخشی از نیروی دریایی فرانسه هم حضور داشته است.

دولت اسرائیل جمعه اعلام کرد در راستای همکاریهای نظامی با دو کشور یونان و قبرس، رقبای پرتنش با ترکیه در دریای مدیترانه، رزمایش مشترک دریایی را با این دو کشور برگزارکرده است.

به گفته اسرائیلی ها، در این رزمایش موسوم به «نوبل دینا»، بخشی از نیروی دریایی فرانسه هم حضور داشته است.

عملیات کشف و انهدام زیردریایی ها دشمن، سناریوهای جستجوی قایق های نجات و نهایتا شبیه سازی جنگ بین کشتی ها در این رزمایش که هدایت آن را اسرائیل برعهده داشته است، امتحان شده است.

دریادارال ایال حارل، رئیس عملیات نیروی دریایی اسرائیل ، گفت: « در یک هفته گذشته، نیروی دریایی این کشور این رزمایش گسترده را هدایت کرد.» به گفته این فرمانده ارتش اسرائیل «این مانور برای تقویت ارتباط بین نیروهای دریایی چندین کشور که منافع مشترک دارند، اهمیت زیادی دارد.»

اسرائیل و قبرس و یونان در ماه های اخیر اقدامات زیادی در جهت افزایش همکاری های گسترده انجام داده اند. از جمله می توان به پیشبرد برنامه ساخت کابل برق زیر آبی ۲۰۰۰ مگاواتی و هم چنین احداث یک خط لوله گاز ۱۹۰۰ کیلومتری اشاره کرد. وزرای دفاع سه کشور در ماه نوامبر دیدار و توافق کردند که همکاریهای نظامی را نیز افزایش دهند.

در ماه های اخیر، یونان و قبرس، هر دو عضو اتحادیه اروپا تنش های زیادی را با ترکیه بر سر کشتی های اکتشافی ترکیه در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل قبرس داشته اند. تنش ها در هفته های اخیر کاهش یافته است اما ترکیه همچنان بر حق خود مبنی بر اکتشاف و استخراج نفت و گاز در دریای مدیترانه و در آب هایی که متعلق به خود میداند، تاکید دارد.

در تابستان گذشته، تنش های دو عضو اتحادیه اروپا با ترکیه به حدی بالا گرفت که در نشست رهبران اروپایی در ماه اکتبر درباره وضع تحریم های شدید اقتصادی علیه ترکیه، بحث و گفتگو درگرفت و شورای اتحادیه اروپا نهایتا به آنکارا هشدار داد در صورت ادامه عملیات اکتشاف و افزایش تنش ها با قبرس و یونان، تحریم ها را اجرایی خواهد کرد.

مطالب مرتبط