Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه پس از ۸ سال قطع رابطه با قاهره: تماس‌های دیپلماتیک را از سرگرفته‌ایم

وزیر خارجه ترکیه
وزیر خارجه ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزیر خارجه ترکیه عبور از وضعیت کنونی در رابطه با مصر و تظاهر به اینکه پس از سال ها قطع ارتباط اتفاقی بین دو کشور روی نداده است «آسان» نیست.

آگهی

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد که کشورش برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ تاکنون با مصر «تماس‌های دیپلماتیک» برقرار کرده است.

روابط دیپلماتیک بین آنکارا و قاهره در سال ۲۰۱۳ و به دنبال کودتای عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری کنونی مصر علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق این کشور قطع شد. مولود چاووش اوغلو گفت که تماس ها با مصر در سطح وزارتخانه های «اطلاعات و خارجه» برقرار شده است. وی افزود که هیچ کدام از دو طرف پیش شرطی برای گفتگو با یکدیگر تعیین نکرده بودند.

با این حال به گفته وزیر خارجه ترکیه عبور از وضعیت کنونی و تظاهر به اینکه پس از سال ها قطع ارتباط اتفاقی بین دو کشور روی نداده است «آسان» نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تاکنون بارها همتای مصری خود را «کودتاچی» خوانده است. با این حال آنکارا طی ماههای گذشته تلاش کرده بود تا روابط با مصر را ترمیم کند. مولود چاووش اوغلو در همین راستا گفته بود که آنکارا آماده است تا با مصر برای دستیابی به توافق بر سر حریم دریایی در شرق دریای مدیترانه مذاکره کند.

ترکیه علاوه بر مصر در تلاش است تا روابط خود با یونان، اسرائيل و دیگر کشورهای منطقه را بهبود بخشد. مولود چاووش اوغلو در همین راستا در مورد چشم انداز روابط ترکیه با عربستان سعودی گفت: «دلیلی وجود ندارد که روابط ما با عربستان سعودی بهبود پیدا نکند.»

روابط ترکیه با عربستان طی سال های گذشته به دلیل حمایت آنکارا از قطر و کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول پرتنش بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارزش لیر ترکیه با تغییر رئیس بانک مرکزی از سوی اردوغان به یکباره سقوط کرد

مقابله با «تهدیدهای ترکیه»؛ اسرائیل با قبرس و یونان در آب‌های مدیترانه رزمایش نظامی برگزار کرد

ترکیه: انتقال گاز جمهوری آذربایجان از دریای خزر به ایتالیا آغاز شد