کشف شهاب سنگی قدیمی‌تر از کره زمین؛ اعلام نتایج بررسی جرم آسمانی یافت شده در صحرای آفریقا

صحرای بزرگ آفریقا
صحرای بزرگ آفریقا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان یک شهاب سنگ ۴.۶ میلیارد ساله را در صحرای بزرگ آفریقا کشف کردند که به گفته آنها زمانی متعلق به یک سیاره خُردسال بوده که هیچ‌گاه به بزرگسالی نرسیده و متلاشی شده است.

آگهی

محققان یک شهاب سنگ ۴.۵۶ میلیارد ساله را در صحرای بزرگ آفریقا کشف کردند که به گفته آنها زمانی متعلق به یک سیاره خُردسال بوده که هیچ‌گاه به بزرگسالی نرسیده و متلاشی شده است.

این جرم آسمانی ۳۲ کیلوگرمی در ماه مه سال ۲۰۲۰ در منطقه «Erg Chech» واقع در جنوب غربی الجزایر کشف شد و به همین دلیل «Erg Chech 002» نامگذاری شد. دانشمندان بلافاصله این قطعه سنگ را غیرمعمولی تشخیص دادند و بررسی‌های جدی در مورد آن را آغاز کردند؛ چرا که بر خلاف بیشتر شهاب سنگ‌ها از جنس بازالت است این شهاب‌سنگ از آندزیت تشکیل شده است.

دانشمندان در نتایج تحقیق خود که در نشریه «Proceedings of the National Academy of Science» منتشر شده برآورد کرده‌اند که این جرم آسمانی احتمالا یکی از معدود شواهد باقی مانده از نیاکان سیاره منظومه شمسی و قدیمی‌ترین شهاب سنگ در دست بشر است.

ژان آلیکس بارات، محقق دانشگاه وسترن بریتانی در فرانسه که بیش از ۲۰ از عمر خود را صرف تحقیق در مورد شهاب‌سنگ‌ها کرده، پس از بررسی ویژگی‌های این جرم آسمانی اعلام کرده که این خارق‌العاده‌ترین شهاب سنگ جدیدی است که من دیده‌ام و احتمالا قدیمی‌تر از آن توسط بشر کشف نخواهد شد.

تجزیه و تحلیل شیمیایی این قطعه سنگ نشان داده که زمانی گداخته بوده و در حدود ۴.۵۶ میلیارد سال پیش جامد شده است. این در حالی است که عمر کره زمین ۴.۵۴ میلیارد سال تخمین زده می‌شود.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که این سنگ باید بقایای یک سیاره در حال شکل‌گیری باشد که احتمالا یا خُرد و متلاشی شده و یا بخش‌هایی از آن پس از ترکیب با اجسام سنگی دیگر به بخشی از عناصر سازنده کره زمین بدل شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا حرکت «گوی‌های آتشین» بر فراز آسمان ایالات متحده را تایید کرد

حراج شهاب‌سنگ صدها کیلویی در فرانسه

«در ستایش راز: شعری برای اروپا»؛ ناسا صفحه‌ای پر از نام‌ها و پیام‌ها را راهی سیاره مشتری می‌کند