Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حراج شهاب‌سنگ صدها کیلویی در فرانسه

شهاب‌سنگ ۳۶۴ کیلویی مون‌دیو
شهاب‌سنگ ۳۶۴ کیلویی مون‌دیو
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهاب‌سنگ مون‌دیو که فردی به نام ژان لوک بیار در سال ۲۰۱۰ آن را به کمک دستگاه فلزیاب پیدا کرده، سومین شهاب‌سنگ بزرگی است که تاکنون در فرانسه کشف شده است.

آگهی

یک شهاب‌سنگ به وزن ۳۶۴ کیلوگرم که در فرانسه به حراج گذاشته شده بود، به قیمت پیش‌بینی شده به فروش نرسید.

قیمت پیش‌بینی شده برای این شئ فضایی که در اواخر قرن نوزدهم در منطقه «مون‌دیو» در شمال فرانسه به زمین سقوط کرده بود، بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار یورو برآورد شده بود، اما روز دوشنبه ۲۹ مهر در حراج لوسین کسی حاضر نشد آن را به این قیمت بخرد.

شهاب‌سنگ مون‌دیو که فردی به نام «ژان لوک بیار» آن را در سال ۲۰۱۰ میلادی به کمک دستگاه فلزیاب پیدا کرده، سومین شهاب‌سنگ بزرگی است که تاکنون در فرانسه کشف شده است. این شهاب سنگ با ترکیبی از آهن، نیکل و سولفور از یک ستاره جدا شده است. شهاب‌سنگ مون‌دیو با بهای پایه ۴۰ هزار یورو به حراج گذاشته شد و در نهایت به قیمت ۵۱ هزار یورو به فروش رفت.

بیشتر بخوانید:

مالک این شهاب‌سنگ از این فروش چندان خرسند نبود زیرا مالکیت آن را با دعوایی حقوقی به دست آورده بود. دولت با این استدلال که یابنده این شئ آسمانی آن را نه در ملک خصوصی خودش، بلکه در زمینی بایر و متعلق به دولت یافته، ادعای مالکیت آن را داشت و آن را در آسمان‌نمای شهر بلفور نگه داشته بود.

اما با شکایت یابنده این سنگ ارزشمند فضایی، دادگاه با این استدلال که این شئ پیش از یافت شدن «بدون مالک» بوده، پس از ۴ سال دعوای حقوقی بالاخره مالکیت اختصاصی آن را به فرد یابنده داد.

در حراجی لوسین در روز دوشنبه قطعه‌ای از یک شهاب‌سنگ دیگر به وزن ۱۵۷ کیلوگرم نیز به فروش رفت. این قطعه سنگ فضایی که از ماه جدا شده و در «سنتوبن» فرانسه سقوط کرده در سال ۱۹۶۸ کشف شد و در حراجی دیروز به قیمت ۳۵ هزار و ۴۰۰ یورو به فروش رسید. کارشناسان قیمت نهایی فروش آن را اندکی پایین‌تر پیش‌بینی کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه سوئد: مالک زمینی که شهاب‌سنگ در آن سقوط کرده بود صاحب آن است

شهاب‌سنگ غول‌پیکر از بیخ گوش اُسلو گذشت؛ جستجوی بقایای آن آغاز شد

کشف شهاب سنگی قدیمی‌تر از کره زمین؛ اعلام نتایج بررسی جرم آسمانی یافت شده در صحرای آفریقا