بیست سال پس از انفجار، بودای سه بعدی یک شب مهمان بامیان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
بودای سه بعدی در بامیان
بودای سه بعدی در بامیان   -   کپی رایت  WAKIL KOHSAR/AFP or licensors

بیست سال پس از آنکه طالبان با تخریب دو مجسمه بودا در دره بامیان جهان را مبهوت کردند، یکی از این دو مجسمه‌ها شامگاه سه‌شنبه، با نورافشانی سه بعدی، ساعاتی به افغانستان بازگشت.

شامگاه سه‌شنبه نهم مارس، ۱۹ حوت/اسفند برنامه‌ای با نام «یک شب با بودا» و با حضور صدها نفر در دره بامیان و و در محلی که هزاران سال میزبان دو مجسمه بودا بود، برگزار شد.

مجسمه بودا، معروف به صلصال، در زمان وجود ۵۵ متر ارتفاع داشت.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

زهرا حسینی، یکی از برگزارکنندگان این برنامه به خبرگزاری فرانسه گفت: «نمی‌خواهیم مردم جنایتی که در اینجا روی داد را فراموش کنند.»

گروه طالبان در مارس سال ۲۰۰۱، تنها چند ماه پیش از حملات یازده سپتامبر و حمله نظامی ایالات متحده و همپیمانان به افغانستان، مجسمه‌های بودا را به نشانه مبارزه با الحاد و بت‌پرستی در بامیان منفجر کردند.

زهرا حسینی می‌گوید: «ما همچنین می‌خواهیم نگرانیمان را نسبت به آینده ابراز کنیم. ما نگرانیم که اگر قرار است تاریخ تکرار شود و آثار باستانی به دست افراطگرایان بیفتد، همین بلا سر دیگر بناهای تاریخی بیاید.»

بیست سال بعد از این واقعه و در حالیکه حفاظت از آثار تاریخی یکی از وظایف دولت‌ها به شمار می‌رود و حتی تخریب چنین بناهایی در زمان جنگ ممنوع است، محافظه‌کاران امارت اسلامی افغانستان، بی‌نیاز از پاسخ کیفری، بیش از همیشه به قدرت نزدیک شده اند.

کلثوم زهرا، شهروند/باشنده ۳۳ ساله اهل بامیان که در برنامه شرکت کرده می‌گوید: «این مجسمه‌ها گنجینه‌های غنی و از دست رفته ما را یادآوری می‌کنند.»

دره بامیان، با مناظر بکر و خیره کننده، یکی از مقاصد بالقوه گردشگری در افغانستان به شمار می‌رود که با وجود ناآرامی‌های بی‌پایان، هرگز آنگونه که باید و شاید انکشاف/گسترش نیافته است.