لغو اتهامات لولا داسیلوا؛ راه رقیب اصلی بولسونارو در انتخابات برزیل باز شد

لولا دا سیلوا
لولا دا سیلوا Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فکر می‌کنم مردم برزیل نمی‌خواهند چنین نامزدی حتی در انتخابات بعدی حضور داشته باشد، چه برسد به آن که انتخاب هم بشود.»

آگهی

یکی از قضات دیوان عالی برزیل هر دو اتهام فساد مالیِ لوئيز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین این کشور را لغو کرد و به این ترتیب مسیر وی را برای شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در این کشور هموار ساخت.

لوئیز ادسون فاچین، قاضی ارشد دادگاه روز دوشنبه با اعلام آن که این پرونده به «حوزهٔ قضایی فاقد صلاحیت» ارجاع داده شده این اتهامات را لغو کرد.

وی گفت این پرونده باید در پایتخت بررسی شود. این در حالی است که دلتان دالانیول، دادستان سابق این پرونده اعلام کرد با توجه به قانون مرور زمان برای انجام چنین کاری دیر شده باشد.

ژائیر بولسونارو، رئيس جمهوری برزیل به‌سرعت به رأی اخیر دادگاه واکنش نشان داد و گفت که دولت حزب کارگر به رهبری داسیلوا «فاجعه‌بار بوده. فکر می‌کنم مردم برزیل نمی‌خواهند چنین نامزدی حتی در انتخابات بعدی حضور داشته باشد، چه برسد به آن که انتخاب هم بشود.»

دولت کنونی برزیل می‌تواند دربارهٔ این حکم فرجام‌خواهی کند گرچه پرونده‌های دیگری علیه آقای لولا داسیلوا در برازیلیا و سائوپائولو جریان دارد اما فرآیند دادرسی آن پرونده‌ها تا صدور رأی فاصلهٔ زیادی دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

لولا داسیلوای ۷۵ ساله معروف به «لولا»، به‌ویژه در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ که رئیس جمهور بود، در برزیل محبوبیت زیادی داشت اما اتهام‌های فساد مالی در سالهای گذشته از محبوبیت او کاست. وی به‌جرم فساد به ۱۲ سال زندان محکوم شد و از آوریل ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ را در حبس گذراند اما سرانجام به‌دلیل آن که فرآیند فرجام‌خواهی‌اش جریان داشت آزاد شد.

لولا در سال ۲۰۱۸ در نظرسنجی‌های انتخاباتی از رقیبان خود جلو بود تا آن که با حکم دادگاه کنار رفت و مسیر برای پیروزی ژائير بولسونارو، رئیس جمهوری دست راستی کنونی فراهم شد که شعارش مبارزه با فساد بود.

انتخابات آیندهٔ ریاست جمهوری برزیل اکتبر سال آینده برگزار خواهد شد و کارشناسان می‌گویند با وجود نامزدی بولسونارو و حضور احتمالی داسیلوا که هنوز در برزیل محبوبیت دارد، آراء به‌احتمال بسیار میان این دو قطب تقسیم خواهد شد و نامزدهای دیگر بخت چندانی نخواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حامیان رئیس جمهوری برزیل: زندان عزم لولا را برای مبارزه با فقر تقویت کرد

انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل به دور دوم کشیده شد؛ برتری «شکننده» لولا دا سیلوا بر بولسونارو

رئیس جمهوری برزیل به دلیل حرف‌های مردسالارانه به یک خبرنگار زن محکوم شد